1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Što nas uči ‘Dječak u prugastom pidžamu’?

Što nas uči ‘Dječak u prugastom pidžamu’?

“Dječak u prugastom pidžamu” je roman koji je napisao John Boyne, a koji je postao jedan od najpoznatijih i najomiljenijih književnih djela o holokaustu, prvenstveno namijenjen mladim čitateljima. Ova priča, koja se odvija tijekom Drugog svjetskog rata, istražuje teme prijateljstva, nevinosti i stradanja kroz oči mladog dječaka po imenu Bruno.

Bruno je devetogodišnji dječak koji živi u Berlinu sa svojom obitelji. Njegov otac je visoki časnik u njemačkoj vojsci, a Bruno se suočava s neobjašnjivim preseljenjem iz svog doma u Berlin u kuću koja se nalazi blizu koncentracijskog logora. U ovoj novoj sredini, Bruno se osjeća izolirano i zbunjeno, daleko od svojih prijatelja i poznatog okruženja. Njegova znatiželja i nevinost ga vode do ograde logora, gdje upoznaje dječaka po imenu Šmuel, koji nosi prugasti pidžamu, što ga čini odmah drugačijim od Bruna.

Ovaj susret između dva dječaka, koji dolaze iz potpuno različitih svjetova, simbolizira sukob između dobrog i zlog, slobode i zatvorenosti, prijateljstva i neprijateljstva. Šmuel predstavlja sve one koji su bili nepravedno zatvoreni i žrtve rata, dok Bruno, kao dijete, simbolizira nevinost koja često biva izgubljena uslijed ratnih sukoba.

Kroz radnju romana, čitatelji mogu vidjeti kako Bruno, unatoč svojim predrasudama i neznanju, razvija prijateljstvo s Šmuelom. Ova veza postaje ključna za razvoj priče, jer nam pokazuje koliko je prijateljstvo važno, čak i u najtežim trenucima. Njihova interakcija također otkriva kako djeca, bez obzira na okolnosti, mogu graditi odnose i povezivati se na temelju ljudskosti.

Jedan od važnih elemenata ovog djela je i prikaz rata kroz oči djeteta. Bruno ne razumije sve što se događa oko njega, a njegovo neznanje često dovodi do komičnih situacija, ali i do dubokih tragedija. Njegova nevinost pruža čitateljima priliku da razmisle o strahotama rata i posljedica koje on ima na nevine. Kroz Brunovu perspektivu, Boyne uspijeva prikazati koliko je teško shvatiti svijet odraslih, posebno kada je taj svijet ispunjen mrakom i patnjom.

Roman također postavlja pitanja o identitetu i razlici između ljudi. Kroz lik Šmuala, Boyne istražuje kako su predrasude i stereotipi duboko ukorijenjeni u društvu, i kako oni mogu utjecati na međuljudske odnose. Bruno u početku ne razumije zašto je Šmuel odvojen od njega, ali kroz njihovo prijateljstvo uči o važnosti prihvaćanja i razumijevanja drugih, bez obzira na njihove razlike.

Na kraju, “Dječak u prugastom pidžamu” nije samo priča o ratu, već i o ljudskoj prirodi, prijateljstvu i nevinosti. Kroz ovu emotivnu priču, Boyne nas poziva da razmislimo o vlastitim predrasudama i o tome kako možemo učiniti svijet boljim mjestom, ne samo za sebe, već i za druge. Ova knjiga je važna lekcija za sve nas, podsjećajući nas na to da je ljudskost ono što nas povezuje, bez obzira na sve razlike.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment