1. Početna
  2. Posao & Poduzetništvo
  3. Kako se vrši registracija poslodavca iz inostranstva?

Kako se vrši registracija poslodavca iz inostranstva?

U današnjem globaliziranom svijetu, sve više poslodavaca iz inostranstva odlučuje se proširiti svoje poslovanje i na Hrvatsku. Registracija poslodavca iz inostranstva može biti složen proces, koji zahtijeva poznavanje lokalnih zakona i propisa. U ovom članku razmotrit ćemo ključne korake koje je potrebno poduzeti kako bi se uspješno registrirao poslodavac iz inostranstva u Hrvatskoj.

Prvi korak u procesu registracije poslodavca iz inostranstva je prikupljanje potrebne dokumentacije. Poslodavci će morati osigurati različite pravne dokumente koji dokazuju njihovu registraciju u matičnoj zemlji. Ovi dokumenti obično uključuju izvadak iz trgovačkog registra, osnivački akt, te odluku o imenovanju direktora ili odgovorne osobe za poslovanje u Hrvatskoj. Također, važno je imati na umu da svi ovi dokumenti moraju biti prevedeni na hrvatski jezik i ovjereni od strane ovlaštenog prevoditelja.

Nakon što su prikupljeni svi potrebni dokumenti, sljedeći korak je podnošenje zahtjeva za registraciju. U Hrvatskoj, registracija se obavlja putem Trgovačkog suda ili Agencije za privredne registre. Ovisno o vrsti poslovanja, poslodavci mogu odabrati oblik društva, poput društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) ili dioničkog društva (d.d.).

Jedna od ključnih stavki prilikom registracije je određivanje pravne adrese u Hrvatskoj. Poslodavci iz inostranstva moraju imati fizičku adresu na kojoj će se obavljati poslovanje. To može biti ured ili poslovni prostor, a potrebno je osigurati i da je prostor u skladu s lokalnim propisima. Također, poslodavci će morati imenovati osobu koja će biti odgovorna za poslovanje i komunikaciju s lokalnim vlastima.

Nakon što je zahtjev za registraciju podnesen, potrebno je čekati odobrenje nadležnih tijela. Ovaj proces može trajati nekoliko tjedana, a u nekim slučajevima i duže, ovisno o složenosti poslovanja i urednosti dokumentacije. Kada registracija bude odobrena, poslodavac će dobiti OIB (osobni identifikacijski broj), koji je nužan za obavljanje poslovanja u Hrvatskoj.

Osim registracije, poslodavci iz inostranstva moraju se pridržavati i zakona o radu u Hrvatskoj. To uključuje obvezu registracije radnika, prijavu na zdravstveno osiguranje, kao i isplatu poreza i doprinosa. Preporučuje se da poslodavci angažiraju lokalnog pravnika ili savjetnika koji će im pomoći u navigaciji kroz složeni pravni okvir i osigurati da su svi aspekti poslovanja u skladu s važećim zakonima.

Važno je napomenuti da poslodavci iz inostranstva imaju pravo zapošljavati radnike iz drugih zemalja, ali moraju poštovati zakone o zapošljavanju stranaca u Hrvatskoj. To uključuje postupke za dobivanje radnih dozvola i osiguranje da su svi radnici legalno zaposleni i pravilno plaćeni.

U zaključku, registracija poslodavca iz inostranstva u Hrvatskoj može biti izazovna, ali uz pravilnu pripremu i savjete stručnjaka, cijeli proces može proći glatko. Uvijek je preporučljivo informirati se o svim relevantnim zakonima i propisima te osigurati da su svi potrebni dokumenti u redu. Na taj način, poslodavci mogu uspješno započeti svoje poslovanje u Hrvatskoj i uživati u svim prilikama koje ona nudi.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment