1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako postići maksimalan prinos kupina po hektaru?

Kako postići maksimalan prinos kupina po hektaru?

Kupine su popularna voćna vrsta koja se sve više uzgaja na našim prostorima, zahvaljujući svojoj sočnosti, slatkoći i ljekovitim svojstvima. U ovom članku istražujemo kako postići maksimalan prinos kupina po hektaru, uzimajući u obzir različite aspekte uzgoja, od odabira sorte do tehnika berbe.

Prvo, važno je odabrati odgovarajuću sortu kupina. Postoje mnoge sorte kupina, a svaka od njih ima svoje karakteristike, koje utječu na prinos. Neke od najpoznatijih sorti su ‘Thornless Evergreen’, ‘Brazos’ i ‘Apache’. Prilikom odabira sorte, treba uzeti u obzir klimatske uvjete, tlo te specifične potrebe svake sorte.

Jednom kada odaberete sortu, sljedeći korak je priprema tla. Kupine najbolje rastu na dobro dreniranim, plodnim tlima s pH vrijednosti između 5,5 i 6,5. Preporučuje se obaviti analizu tla prije sadnje kako bi se utvrdilo koje hranjive tvari nedostaju. Na temelju rezultata analize, možete dodati kompost, stajski gnoj ili mineralna gnojiva kako biste poboljšali kvalitetu tla.

Sadnja kupina obično se provodi u proljeće ili jesen. Prilikom sadnje, važno je ostaviti dovoljno prostora između biljaka kako bi se omogućio dobar protok zraka i sunčeve svjetlosti. Preporučena udaljenost između biljaka iznosi oko 1,5 do 2 metra, dok bi između redova trebalo biti 2 do 3 metra. Ovakva udaljenost pomaže u smanjenju rizika od bolesti i štetnika.

Nakon sadnje, važno je osigurati pravilnu njegu biljaka. Redovito zalijevanje je ključno, posebno tijekom sušnih razdoblja. Kupine zahtijevaju oko 25 do 30 litara vode po tjednu tijekom vegetacijske sezone. Osim toga, potrebno je redovito obavljati rezidbu kako bi se potaknuo rast novih izdanaka i poboljšala kvaliteta ploda. Rezidba se najčešće obavlja u rano proljeće, prije nego što biljke počnu cvjetati.

Gnojidba je još jedan važan aspekt uzgoja kupina. U proljeće se preporučuje primjena dušičnih gnojiva, dok se u ljetnim mjesecima može dodati kalijevo i fosforno gnojivo kako bi se poboljšala kvaliteta plodova. Redovito praćenje stanja biljaka pomaže u pravovremenom uočavanju nedostataka hranjivih tvari i prilagodbi gnojidbe.

Za postizanje visokog prinosa, važno je i redovito praćenje bolesti i štetnika. Kupine su podložne raznim bolestima, uključujući plijesan, pa se preporučuje korištenje fungicida i insekticida prema potrebi. Ujedno, uvođenje prirodnih predatora ili korištenje ekoloških sredstava može smanjiti potrebu za kemijskim tretmanima.

Berba kupina obično se provodi od srpnja do rujna, ovisno o sorti i klimatskim uvjetima. Plodovi se beru kada su potpuno zreli, što se može prepoznati po njihovoj tamnoj boji i sočnosti. Prinos kupina po hektaru može varirati, ali uz pravilnu njegu i održavanje, očekuje se prinos od 5 do 10 tona po hektaru, što može donijeti značajan prihod.

Cijena kupina na tržištu također varira, ali prosječna cijena za kilogram kupina u Europskoj uniji kreće se između 3 i 5 eura. Uz kvalitetu ploda i dobar marketing, uzgajivači kupina mogu ostvariti značajne profite. Na kraju, važno je napomenuti da uzgoj kupina zahtijeva puno truda i posvećenosti, ali uz pravilan pristup i znanje, može donijeti iznimne rezultate i zadovoljstvo.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment