1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Koliko novorođenče treba jesti?

Koliko novorođenče treba jesti?

Prvi dani i tjedni života novorođenčeta su od presudne važnosti za njegov razvoj i zdravlje. U ovom razdoblju, pravilna prehrana igra ključnu ulogu. Mnogi roditelji se pitaju koliko novorođenče zapravo treba jesti i kako prepoznati znakove gladi. Razumijevanje potreba vašeg novorođenčeta pomoći će vam da mu pružite najbolju njegu i podršku u ovom važnom razdoblju.

Novorođenčad obično jedu na zahtjev, što znači da ih trebate hraniti kada pokažu znakove gladi. Ovi znakovi mogu uključivati pomicanje glavice, otvaranje usta, sisanje prstiju ili čak plač. Svako novorođenče je jedinstveno i može imati različite obrasce hranjenja, ali većina novorođenčadi obično jede između 8 i 12 puta dnevno. To uključuje i noćna hranjenja, što može biti izazov za roditelje, ali je važno za zdrav razvoj djeteta.

Kada je riječ o količini mlijeka koju novorođenče treba unositi, to se može mjeriti na nekoliko načina. U prvim danima života, novorođenče može unositi samo male količine mlijeka, a to će se postupno povećavati kako dijete raste. U prosjeku, novorođenče može konzumirati oko 30 do 90 ml po obroku tijekom prvog mjeseca. Kako beba raste, tako se i količina mlijeka koju konzumira povećava, obično dosegnuvši 120 do 150 ml po obroku do kraja prvog mjeseca.

Majčino mlijeko je najbolja opcija za hranjenje novorođenčeta jer sadrži sve potrebne hranjive tvari i antitijela koja pomažu u jačanju imunološkog sustava. Ako majka iz različitih razloga ne može dojiti, postoje i formule koje su prilagođene potrebama novorođenčeta. U tom slučaju, važno je konzultirati se s pedijatrom kako bi se odabrala odgovarajuća formula i određene količine koje bi beba trebala unositi.

Osim što je važno znati koliko novorođenče treba jesti, također je bitno pratiti njegovo napredovanje. Redoviti pregledi kod pedijatra pomoći će vam da pratite težinu i razvoj vaše bebe. Ako primijetite da beba ne dobiva na težini ili da je nemirna nakon hranjenja, obavezno se posavjetujte s liječnikom. Svaka beba je drugačija, pa je važno slušati njihove potrebe i prilagoditi se njima.

Osim samog unosa hrane, važno je i osigurati da beba pravilno sisa. Ako dojite, pazite da beba pravilno zahvaća bradavicu. Ako koristite bočicu, provjerite da li je mlijeko u bočici uvijek svježe i da li je bradavica odgovarajuće veličine za dob vaše bebe. Također, ne zaboravite da je važno da beba nakon hranjenja ispuni svoje potrebe za podrigivanjem, što može pomoći u sprječavanju kolika i nelagode.

U prvih nekoliko mjeseci života, većina beba dobiva između 150 i 200 grama na tjedan. Ova težina može varirati, ali redovito praćenje rasta pomoći će vam da osigurate da vaša beba dobiva dovoljno hrane. Osim težine, obratite pažnju i na druge aspekte zdravlja, poput aktivnosti, raspoloženja i općeg stanja vaše bebe. Ako beba izgleda zadovoljno, aktivno je i reagira na okolinu, to su dobri znakovi da se pravilno hrani.

Na kraju, važno je zapamtiti da svaka beba ima svoje jedinstvene potrebe i da je najbolje slušati signale koje vam šalje. Ako imate bilo kakvih sumnji ili pitanja o prehrani vašeg novorođenčeta, obavezno se konzultirajte s pedijatrom koji može pružiti savjete i podršku prilagođene vašoj situaciji. Uz pravilnu njegu i pažnju, vaše novorođenče će rasti zdravo i sretno.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment