1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Koliko sadnice borovnice ide na hektar?

Koliko sadnice borovnice ide na hektar?

Borovnice su sve popularnija voćka koja se sve više uzgaja u Hrvatskoj, zahvaljujući svojim iznimnim nutritivnim svojstvima i visokoj potražnji na tržištu. Kada se odlučite za uzgoj borovnica, jedno od ključnih pitanja koje se postavlja je koliko sadnica borovnice je potrebno posaditi na jedan hektar zemljišta. Ovaj članak će detaljno obraditi ovu temu, razmatrajući različite čimbenike koji utječu na gustoću sadnje.

Prvo i osnovno, gustoća sadnje borovnica može značajno varirati ovisno o sorti borovnice koju planirate uzgajati. Postoje različite sorte borovnica, kao što su highbush (visoke borovnice) i lowbush (niske borovnice), a svaka od njih ima svoje specifične zahtjeve za prostorom. Visoke borovnice obično zahtijevaju više prostora zbog svoje visine i širenja, dok niske borovnice mogu rasti gušće.

Za visoke borovnice, preporučena gustoća sadnje je otprilike 2.500 do 3.500 sadnica po hektaru. Ova gustoća omogućava dovoljno prostora za rast i razvoj grmova, dok istovremeno osigurava dobar prinos. Naime, svaka sadnica treba imati dovoljno prostora za pristup svjetlosti, zrak i vlagu, što je ključno za zdravlje biljaka i kvalitetu plodova.

S druge strane, za niske borovnice, koje se često koriste u komercijalnim zasadima, gustoća sadnje može biti znatno veća. U ovom slučaju, može se posaditi i do 4.500 do 5.000 sadnica po hektaru. Ova veća gustoća može biti korisna u situacijama kada se uzgajaju za industrijsku proizvodnju, gdje je cilj postići što veći prinos u što kraćem vremenskom razdoblju.

Osim sorte, još jedan važan čimbenik koji utječe na gustoću sadnje je način uzgoja. Ako se odlučite za uzgoj borovnica u konvencionalnom sustavu, razmak između redova trebao bi biti veći kako bi se olakšao pristup strojevima za berbu i održavanje. U ovom slučaju, redovi bi trebali biti udaljeni otprilike 3 do 4 metra, dok bi razmak unutar reda trebao biti 1 do 1,5 metara. Ovakav raspored omogućuje bolju mehanizaciju i smanjuje troškove rada.

U organskom uzgoju, gdje se često primjenjuju različite tehnike zaštite bilja i održavanja tla, gustoća sadnje može biti manja. Organski uzgoj naglašava važnost biodiverziteta i prirodnih metoda zaštite, stoga se preporučuje veći razmak između sadnica kako bi se potaknuli prirodni predatori koji će kontrolirati štetnike i bolesti.

Osim navedenih čimbenika, važno je uzeti u obzir i kvaliteta tla. Ako je tlo bogato hranjivim tvarima i dobro drenirano, može se posaditi više sadnica na hektar nego u slučaju slabijeg tla. Prije sadnje, preporučljivo je provesti analizu tla kako bi se utvrdila njegova plodnost i potrebne korekcije. Na temelju rezultata analize, možete prilagoditi gustoću sadnje i način gnojidbe kako biste postigli optimalne uvjete za rast borovnica.

Konačno, važno je napomenuti da se gustoća sadnje može prilagođavati i s vremenom, ovisno o razvoju grmova i uvjetima rasta. Tijekom prve godine, možete primijetiti kako se sadnice razvijaju i, prema potrebi, prilagoditi razmak između njih. Ova fleksibilnost može biti ključna za postizanje najboljih rezultata i optimalnog prinosa.

U zaključku, gustoća sadnje borovnica na hektar može varirati ovisno o sorti, načinu uzgoja i kvaliteti tla. Općenito, visoke borovnice zahtijevaju manje sadnica po hektaru, dok niske borovnice omogućuju veću gustoću. Pravilno planiranje i prilagodba gustine sadnje ključni su za uspješan uzgoj borovnica i postizanje visokih prinosa.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment