Erasmus von Rotterdam, jedan od najutjecajnijih humanista i mislioca 16. stoljeća, ostavio je dubok trag u europskoj intelektualnoj povijesti. Rođen 28. listopada 1466. godine u Nizozemskoj, Erasmus je bio sin svećenika, a već u mladosti pokazivao je iznimnu sklonost prema učenju i znanosti. Njegova ljubav prema znanju dovela ga je do studija u raznim europskim gradovima, uključujući Pariz i Oxford, gdje je stekao reputaciju kao erudit i kritičar.
Jedan od najvažnijih aspekata Erasmusova djela jest njegovo zalaganje za reformu Crkve. U vremenu kada je katolička Crkva bila pogođena korupcijom i unutarnjim sukobima, Erasmus je pozivao na povratak izvorima kršćanske vjere i moralnosti. Njegovo najpoznatije djelo, “Pohvala ludosti”, satirična kritika društva i Crkve, objavljeno je 1509. godine, brzo je steklo popularnost i postalo simbol renesansnog humanizma. U ovom djelu, kroz lik Ludosti, Erasmus ismijava razne društvene i religijske običaje, ukazujući na ljudsku glupost i licemjerje.
Osim “Pohvale ludosti”, Erasmus je napisao i mnoge druge značajne radove, uključujući “De libero arbitrio” (O slobodnoj volji) i “Novum Instrumentum” (Novo oruđe), što je bila kritička edicija Novog zavjeta. Njegovo istraživanje tekstova i jezična preciznost postavili su temelje za kasniju reformaciju i utjecali na mnoge teologe, uključujući Martina Luthera.
Erasmus je također bio poznat po svojim humanističkim načelima, koja su naglašavala važnost obrazovanja, tolerancije i dijaloga. U svojim radovima često je isticao potrebu za racionalnim razmišljanjem i kritičkim promišljanjem, potičući ljude da preispituju svoje uvjerenja i tradicije. Njegovo uvjerenje u važnost obrazovanja dovelo je do osnivanja mnogih škola i akademija širom Europe, gdje je poticao studij klasične književnosti i jezika.
Iako se Erasmus zalagao za reformu unutar Crkve, nikada nije bio pristaša potpunog raskola, kao što su to bili neki drugi reformatori. Njegova umjerenost i želja za pomirenjem između različitih frakcija unutar Crkve često su ga dovodile u sukob s radikalnijim pristupima, što je rezultiralo time da je umro u statusu neodlučne figure, prihvaćene i od strane katolika i protestanata.
U svom privatnom životu, Erasmus je bio poznat kao samotnjak i intelektualac. Često se selio iz grada u grad, izbjegavajući trajno nastanjenje, a njegovo putovanje kroz Europu omogućilo mu je da upozna mnoge istaknute mislioce svog vremena. Njegova ljubav prema jeziku i književnosti nije se ograničavala samo na latinski; Erasmus je bio i vrsni poznavatelj grčkog jezika, što mu je omogućilo da proučava klasične tekstove u njihovom izvoru.
Erasmus von Rotterdam umro je 12. srpnja 1536. godine u Baselu, ostavivši iza sebe bogato nasljeđe koje i dalje utječe na suvremeno razmišljanje. Njegovi uvidi o ljudskoj prirodi, obrazovanju i religiji i danas su relevantni, a njegovo djelo se proučava na sveučilištima diljem svijeta. Erasmus je bio vizionar koji je svojim radovima potaknuo ljude da razmišljaju kritički i da teže boljem, pravednijem društvu, a njegov doprinos humanizmu i reformaciji ostaje neizmjeran.