1. Početna
  2. Financije & Pravo
  3. Kako osigurati cyber sigurnost u Hrvatskoj?

Kako osigurati cyber sigurnost u Hrvatskoj?

U današnje vrijeme, kada je tehnologija postala neizostavan dio našeg svakodnevnog života, pitanje cyber sigurnosti postaje sve važnije. Hrvatska, kao dio europskog digitalnog tržišta, suočava se s brojnim izazovima kada je u pitanju zaštita podataka i informacija. Cyber sigurnost obuhvaća niz mjera i praksi koje se koriste za zaštitu sustava, mreža i podataka od digitalnih napada, zlonamjernih programa i drugih prijetnji.

U svijetu u kojem su podaci postali najvrjedniji resurs, zaštita informacija je od ključne važnosti. Cyber napadi mogu imati devastirajuće posljedice, ne samo za pojedince, već i za organizacije i cijele države. U Hrvatskoj, unatoč napretku u digitalizaciji i usvajanju novih tehnologija, mnoge tvrtke i pojedinci još uvijek nisu dovoljno svjesni važnosti cyber sigurnosti.

Jedan od glavnih koraka u osiguravanju cyber sigurnosti jest educirati se o potencijalnim prijetnjama. To uključuje razumijevanje raznih vrsta napada, kao što su phishing, ransomware i DDoS napadi. Phishing je tehnika koja se koristi za krađu podataka putem lažnih e-mailova ili web stranica, dok ransomware šifrira datoteke i traži otkupninu za njihovo dešifriranje. DDoS napadi, s druge strane, preopterećuju servere s previše zahtjeva, čime ih čine nedostupnima.

Osim edukacije, važno je implementirati i tehničke mjere zaštite. To uključuje korištenje antivirusa, firewall-a i enkripcijskih alata. Antivirusi pomažu u prepoznavanju i uklanjanju zlonamjernih programa, dok firewall-ovi štite mrežu od neovlaštenog pristupa. Enkripcija podataka dodatno osigurava da informacije ostanu privatne, čak i ako padnu u pogrešne ruke.

U Hrvatskoj, postoje i zakonski okviri koji reguliraju cyber sigurnost. Zakon o sigurnosti mrežnih i informacijskih sustava (ZNIS) propisuje obaveze za pružatelje usluga i organizacije koje obrađuju podatke. Ovaj zakon je usklađen s europskim propisima, osobito s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR), koja naglašava važnost zaštite osobnih podataka i prava građana u digitalnom okruženju.

Osim zakonskih obaveza, tvrtke trebaju razmotriti i mogućnost osiguranja od cyber napada. Na tržištu u Hrvatskoj postoje različite police osiguranja koje pokrivaju rizike povezane s cyber prijetnjama. Ova vrsta osiguranja može pokriti troškove vezane uz štetu uzrokovanu napadima, kao i troškove pravne pomoći i obavještavanja korisnika o povredi podataka. Cijene polica osiguranja variraju ovisno o razini pokrića i veličini tvrtke, ali investicija u cyber osiguranje može se isplatiti u slučaju napada.

Osim toga, važno je razviti plan odgovora na incidente. Čak i uz sve mjere zaštite, cyber napadi se mogu dogoditi, stoga je ključno imati plan koji će omogućiti brzu i učinkovitu reakciju. To uključuje identifikaciju potencijalnog napada, izolaciju pogođenih sustava i obavještavanje relevantnih tijela. Također, organizacije bi trebale redovito testirati svoje sustave i provoditi simulacije napada kako bi osigurale da su spremne za stvarne situacije.

U zaključku, cyber sigurnost je ključna za zaštitu osobnih i poslovnih informacija u Hrvatskoj. Edukacija, tehničke mjere zaštite, zakonski okviri, osiguranje i planiranje odgovora na incidente predstavljaju temeljni pristup u zaštiti od cyber prijetnji. Kako se digitalni svijet nastavlja razvijati, važno je da svi, od pojedinaca do velikih organizacija, preuzmu odgovornost za svoju cyber sigurnost i aktivno se bore protiv prijetnji koje dolaze iz digitalnog okruženja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment