1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako uspješno započeti plasteničku proizvodnju grožđa?

Kako uspješno započeti plasteničku proizvodnju grožđa?

Plastenička proizvodnja grožđa postaje sve popularnija među hrvatskim vinogradarima i entuzijastima. Ovaj oblik uzgoja omogućuje kontrolu klimatskih uvjeta, produžuje sezonu rasta i poboljšava kvalitetu grožđa. U ovom članku istražit ćemo kako započeti plasteničku proizvodnju grožđa, koje su prednosti, potrebna oprema te ključne tehnike koje će vam pomoći da postignete uspjeh u ovoj delikatnoj, ali potencijalno vrlo isplativoj djelatnosti.

Prvo i najvažnije, potrebno je odabrati pravilan tip plastenika. Postoji mnogo različitih vrsta plastenika, uključujući i one od stakla, polikarbonata ili plastičnih folija. Svaki tip ima svoje prednosti i nedostatke, a izbor će ovisiti o vašim specifičnim potrebama i proračunu. Na primjer, stakleni plastenici nude najbolju propusnost svjetlosti, ali su skuplji za gradnju i održavanje. S druge strane, plastični plastenici su jeftiniji i lakši za postavljanje, ali mogu pružiti manje trajnosti i energetske učinkovitosti.

Nakon što ste odabrali plastenik, sljedeći korak je priprema tla. Tlo u plasteniku mora biti bogato hranjivim tvarima i dobro drenirano. Preporučuje se obogatiti tlo kompostom ili drugim organskim materijalima kako bi se osigurala dobra struktura tla. Također, važno je provjeriti pH vrijednost tla, koja bi trebala biti između 6.0 i 6.8 za optimalan rast grožđa. Ako je pH izvan tog raspona, možete koristiti različite supstance za prilagodbu pH vrijednosti.

Odabir pravih sorti grožđa također je ključan korak. U Hrvatskoj se uzgaja mnogo različitih sorti grožđa, a izbor će ovisiti o vašim preferencijama i tržištu. Neke od najpopularnijih sorti za plasteničku proizvodnju uključuju Chardonnay, Cabernet Sauvignon i Merlot. Važno je odabrati sorte koje su otporne na bolesti i koje se dobro prilagođavaju klimatskim uvjetima u plasteniku.

Kada ste odabrali sorte, sljedeći korak je sadnja. Sadnja grožđa u plasteniku zahtijeva pažljivo planiranje. Razmak između biljaka trebao bi biti oko 1 metar, a između redova oko 2 metra kako bi se omogućila dobra cirkulacija zraka i jednostavan pristup za njegu. Biljke se obično sade u proljeće, kada su temperature stabilne i rizik od mraza je minimalan.

Jedna od glavnih prednosti plasteničke proizvodnje grožđa je mogućnost kontrole klimatskih uvjeta. Unutrašnjost plastenika treba biti dobro ventilirana kako bi se spriječila pojava bolesti. Redovito provjeravajte razinu vlage i temperature. Idealna temperatura za rast grožđa u plasteniku je između 20°C i 25°C tijekom dana, dok noću može biti malo hladnije. Osigurajte da plastenik ima dovoljno sunčeve svjetlosti, jer grožđe zahtijeva puno svjetlosti za fotosintezu.

Održavanje grožđa zahtijeva redovitu njegu, uključujući obrezivanje, zalijevanje i zaštitu od bolesti. Obrezivanje je važno za poticanje rasta i poboljšanje kvalitete plodova. Zalijevanje treba biti umjereno; prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, dok nedovoljno može oslabiti biljke. Također, pratite biljke na znake bolesti ili štetočina i djelujte brzo kako biste ih kontrolirali.

U konačnici, plastenička proizvodnja grožđa može biti vrlo isplativa, posebno ako uspijete proizvesti kvalitetno vino ili svježe grožđe za tržište. Kada dođe vrijeme berbe, grožđe se može prodavati lokalnim tržnicama ili vinogradima, a također možete razmotriti i vlastitu proizvodnju vina kao dodatni izvor prihoda. Uz pravilnu njegu i posvećenost, plastenička proizvodnja grožđa može postati vaša uspješna poslovna ideja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment