1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Kako čitati ‘Kronike iz Narnije’ u pravom redoslijedu?

Kako čitati ‘Kronike iz Narnije’ u pravom redoslijedu?

‘Kronike iz Narnije’ su serija sedam fantastičnih romana koje je napisao britanski autor C.S. Lewis. Ova serija, koja je prvi put objavljena između 1950. i 1956. godine, osvojila je srca čitatelja svih dobnih skupina. Međutim, često se postavlja pitanje o redoslijedu čitanja ovih knjiga. Mnogi se pitaju trebaju li ih čitati prema datumu objave ili prema kronološkom redoslijedu unutar same priče. U ovom članku razmotrit ćemo oba pristupa i dati preporuke za najbolji redoslijed čitanja.

Prvo, hajde da pogledamo koje su to knjige u seriji. ‘Kronike iz Narnije’ uključuju: ‘Lav, čarobnjak i ormar’, ‘Princ Kaspijan’, ‘Putovanje broda zora’, ‘Srebrno stablo’, ‘Posljednji bitak’, ‘Čarobnjakov nećak’ i ‘Dijete i čarobnjak’. Svaka od ovih knjiga donosi posebnu priču, ali i zajednički svijet koji povezuje sve likove i događaje. Redoslijed objavljivanja knjiga nije isti kao kronološki redoslijed priče, pa je važno razumjeti razlike između ova dva pristupa.

Prvi pristup je čitanje prema datumu objave. Ako se odlučite za ovaj način, počnite s ‘Lavom, čarobnjakom i ormarom’, koji je prvi objavljen 1950. godine. Sljedeći u redu je ‘Princ Kaspijan’, objavljen 1951. godine, zatim ‘Putovanje broda zora’ iz 1952., ‘Srebrno stablo’ iz 1953., ‘Posljednji bitak’ iz 1956., ‘Čarobnjakov nećak’ iz 1955. te na kraju ‘Dijete i čarobnjak’ iz 1950. godine. Ovaj pristup može dati dobar uvid u to kako je Lewis razvijao svijet Narnije kroz vrijeme, ali ne nužno daje najbolju priču.

Drugi pristup je čitanje prema kronološkom redoslijedu unutar Narnije. Ovaj redoslijed temelji se na događajima unutar samog svijeta i može se smatrati logičnijim za pratiti razvoj priče i likova. Preporučeni redoslijed čitanja prema kronološkim događajima je: ‘Čarobnjakov nećak’, ‘Lav, čarobnjak i ormar’, ‘Princ Kaspijan’, ‘Putovanje broda zora’, ‘Srebrno stablo’, ‘Posljednji bitak’ i na kraju ‘Dijete i čarobnjak’. Ovaj redoslijed omogućuje čitateljima da bolje razumiju povijest Narnije i razvoj glavnih tema kroz seriju.

Osim samog redoslijeda, važno je napomenuti da su ‘Kronike iz Narnije’ više od obične fantazijske serije. One su također duboko prožete filozofskim, religijskim i moralnim pitanjima. C.S. Lewis koristi alegoriju da bi prenio važne poruke o dobru i zlu, vjeri i sumnji, te hrabrosti i odanosti. Dok čitate, obratite pažnju na ove teme i razmislite o tome kako se one odnose na stvarni život. Ova dodatna dimenzija može obogatiti vaše čitateljsko iskustvo.

Za mnoge čitatelje, ‘Kronike iz Narnije’ predstavljaju putovanje u djetinjstvo i svijet mašte. Bez obzira na to kako odlučite čitati ovu seriju, važno je uživati u svakoj priči i pustiti mašti da vas odvede u čarobni svijet Narnije. Preporučujemo da se, nakon što završite s čitanjem, ponovo vratite na omiljene dijelove ili knjige kako biste ponovno doživjeli čaroliju ovog predivnog svijeta. Uživite se u likove, njihov razvoj i avanture koje prolaze kroz svaku priču. Na kraju, ‘Kronike iz Narnije’ su više od samo knjiga, one su vrata u svijet gdje su snovi mogući i gdje svatko može pronaći svoju vlastitu priču.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment