1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Što nam Oscar Wilde poručuje u “Slika Doriana Graya”?

Što nam Oscar Wilde poručuje u “Slika Doriana Graya”?

Oscar Wilde, jedan od najistaknutijih književnika viktorijanske ere, ostavio je neizbrisiv trag u književnosti svojim remek-djelima. Jedno od najpoznatijih njegovih djela je roman “Slika Doriana Graya”, objavljen 1890. godine. Ovaj roman bavi se temama estetike, moralnosti i posljedica hedonizma, te kroz lik Doriana Graya istražuje duboke i mračne aspekte ljudske prirode.

Priča počinje kada mladi i nevini Dorian Gray pozira slikaru Basilu Hallwardu, koji je očaran Dorianovom ljepotom. Basil odlučuje naslikati portret Dorianu, a dok Dorian promatra sliku, izražava želju da zauvijek ostane mlad i lijep, dok će stariti slika umjesto njega. Ova želja, iako izrečena u trenutku nepromišljenosti, postaje ključni trenutak u romanu, jer otvara vrata njegovom kasnijem moralnom propadanju.

Nakon što Dorian upoznaje hedonista Lorda Henrika Wottona, njegova životna filozofija se drastično mijenja. Lord Henry uvodi Dorianu ideju da bi trebao živjeti život u potpunosti, slijedeći svoje želje i strasti bez obzira na posljedice. Dorian, fasciniran ovom filozofijom, počinje istraživati granice užitka i hedonizma, često zanemarujući moralne norme i osjećaje drugih.

Kako Dorian nastavlja svoj put dekadencije, slika koju je naslikao Basil počinje odražavati sve njegove grijehe i negativne promjene. Dok Dorian ostaje mlad i privlačan, portret postaje sve groteskniji, prikazujući njegovu unutarnju pokvarenost i moralno propadanje. Ovaj kontrast između Dorianove vanjštine i onoga što portret prikazuje simbolizira sukob između estetike i etike, što je jedna od središnjih tema romana.

Na vrhuncu svoje dekadencije, Dorian se suočava s posljedicama svojih djela. Njegovi postupci dovode do tragedije i gubitka bliskih prijatelja, a on postaje sve izoliraniji. Unatoč svim svojim pokušajima da zadrži svoju mladost i ljepotu, Dorian se suočava s neizbježnom istinom – da su svi njegovi užici došli s cijenom, a ta cijena je njegova duša.

Kroz likove u romanu, Wilde istražuje ideje o estetizmu i moralnosti. Lord Henry predstavlja hedonističku filozofiju koja slavi užitak i odbacuje konvencionalne moralne vrijednosti. S druge strane, Basil Hallward predstavlja umjetnika koji je svjestan odgovornosti koju nosi njegova umjetnost. Kroz njihovu interakciju, Wilde postavlja pitanja o prirodi umjetnosti, umjetničkoj odgovornosti i posljedicama hedonizma.

“Slika Doriana Graya” također se može čitati kao kritika društva viktorijanske ere, koje je bilo opsjednuto vanjskim izgledom i statusom. Dorian Gray je oličenje te opsesije; njegovo neprestano traganje za ljepotom i užitkom dovodi ga do moralnog kraha. Wilde kroz Dorianovu sudbinu ukazuje na opasnosti površnog života i odvojenosti od stvarnih emocionalnih veza.

Na kraju romana, Dorian shvaća da ne može pobjeći od vlastitih postupaka i da je cijena koju je platio za svoj hedonizam previsoka. Odlazi do portreta i pokušava ga uništiti, nadajući se da će tako osloboditi svoju dušu. No, umjesto toga, suočava se s vlastitom smrću, dok portret ponovno postaje savršen, a Dorianova tijelo odražava njegovu unutarnju pokvarenost.

“Slika Doriana Graya” ostavlja snažnu poruku o prirodi ljudske želje, moralnim posljedicama hedonizma i neizbježnosti suočavanja s vlastitim djelima. Oscar Wilde kroz ovaj roman ne samo da istražuje filozofske i moralne dileme, već i postavlja pitanja o identitetu, umjetnosti i ljudskoj prirodi. Njegova sposobnost da prouči mračne aspekte ljudske duše i istovremeno kritizira društvo čini ovo djelo vječnim i relevantnim i danas.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment