1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Vodene kozice: Koliko traje zaraza?

Vodene kozice: Koliko traje zaraza?

Vodene kozice, poznate i kao varicella, su zarazna bolest uzrokovana virusom varicella-zoster. Ova bolest najčešće pogađa djecu, ali može se dogoditi i odraslima koji nisu prethodno preboljeli vodene kozice ili nisu bili cijepljeni. Jedan od najčešćih upita vezanih uz vodene kozice odnosi se na trajanje zaraze i koliko dugo zaražena osoba može prenijeti virus na druge.

Prije nego što se upustimo u trajanje zaraze, važno je razumjeti kako se vodene kozice prenose. Virus se prenosi kapljičnim putem, što znači da se može prenijeti kada zaražena osoba kašlje ili kiše. Također, virus se može prenijeti kontaktom s mjehurićima ili ranama osobe koja ima vodene kozice. To znači da je bolest vrlo zarazna, a ljudi koji nisu preboljeli vodene kozice ili nisu cijepljeni imaju visoki rizik od zaraze.

Jednom kada osoba oboli od vodene kozice, virus se obično pojavljuje u obliku osipa i mjehurića na koži, a simptomi poput povišene temperature, umora i svrbeža mogu se pojaviti nekoliko dana prije nego što osip postane vidljiv. Osip se najčešće pojavljuje u fazama, s novim mjehurićima koji se pojavljuju tijekom nekoliko dana. Osoba je najzaraznija od dva do pet dana prije pojave osipa i do pet dana nakon što se posljednji mjehurić osuši.

U prosjeku, zaražena osoba može prenijeti virus na druge otprilike 1 do 2 dana prije nego što osip postane vidljiv, a zaraženi ostaju zarazni sve dok se svi mjehurići ne osuše i ne formiraju kruste. To obično traje oko 5 do 7 dana nakon što se osip prvi put pojavi. Stoga, važno je imati na umu da zaražena osoba može biti izvor zaraze čak i prije nego što su simptomi jasno vidljivi, što predstavlja izazov u kontroli širenja bolesti.

Osobe koje su preboljele vodene kozice obično razvijaju imunitet na virus, što znači da je vrlo malo vjerojatno da će ponovno oboljeti. Međutim, virus može ostati uspavan u organizmu i kasnije se reaktivirati kao herpes zoster, poznat kao šindra. Ova reaktivacija obično se događa u starijoj dobi ili kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom.

Prevencija zaraze vodenim kozicama uključuje cijepljenje, koje se preporučuje kao rutinska imunizacija za djecu. Cijepljenje protiv vodenih kozica može značajno smanjiti rizik od obolijevanja i ozbiljnih komplikacija koje mogu nastati. Osobe koje su cijepljene obično imaju blaže simptome ako se zaraze virusom, a manja je vjerojatnost da će prenositi virus na druge.

U slučaju da dođe do izbijanja bolesti u školi ili drugoj zajednici, važno je pratiti preporuke zdravstvenih vlasti. Ako ste bili u kontaktu s osobom koja ima vodene kozice, a niste preboljeli bolest ili niste cijepljeni, trebali biste se posavjetovati s liječnikom o mogućim mjerama zaštite ili cijepljenju.

U zaključku, vodene kozice su vrlo zarazna bolest koja se može prenijeti lako i brzo. Trajanje zaraze obično je od nekoliko dana prije nego što se osip pojavi do pet dana nakon što se posljednji mjehurić osuši. Cijepljenje je najvažnija mjera prevencije koja može pomoći u smanjenju širenja bolesti i zaštiti onih koji su najosjetljiviji na virus. Ako sumnjate da ste zaraženi ili ste bili u kontaktu s zaraženom osobom, obavezno se obratite svom liječniku za savjet.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment