1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Koliko novorođenče treba spavati?

Koliko novorođenče treba spavati?

Spavanje je od esencijalne važnosti za razvoj novorođenčadi, a roditelji često postavljaju pitanje koliko je točno sna potrebno novorođenčetu. U prvih nekoliko tjedana života, novorođenčad spava većinu dana, a njihovi obrasci spavanja mogu biti prilično nepredvidljivi. U ovom članku istražit ćemo koliko sna novorođenčad treba, kako se obrasci spavanja mijenjaju te što roditelji mogu učiniti kako bi podržali zdrave navike spavanja svog djeteta.

Novorođenčad, koja se obično definira kao djeca u prvih 28 dana života, obično spava između 14 i 17 sati dnevno. Međutim, to ne znači da će spavati u jednom komadu. Većina novorođenčadi spava od 2 do 4 sata u komadu, a zatim se budi zbog gladi ili potrebe za promjenom pelena. Ovaj uzorak spavanja može se činiti umornim za roditelje, ali važno je zapamtiti da je to potpuno normalno i da se takva situacija s vremenom mijenja.

Kako novorođenče raste, obrasci spavanja će se postupno mijenjati. U dobi od otprilike 3 mjeseca, mnoga novorođenčad počinju spavati duže periode tijekom noći, dok dnevni san postaje kraći. U ovom uzrastu, novorođenčad može spavati između 13 i 15 sati dnevno. Tijekom ovog razdoblja, mnogi roditelji primjećuju da njihovo dijete počinje razvijati određeni ritam spavanja, što im može pomoći da predviđaju kada će se njihovo dijete buditi.

Jedan od ključnih faktora koji utječu na obrasce spavanja novorođenčadi je njihova prehrana. Dojena djeca često će se buditi češće zbog gladi, dok dojenačka formula može omogućiti duže periode sna. Roditelji bi trebali biti svjesni potreba svog djeteta i prilagoditi rutinu spavanja prema tome. Također, važno je napomenuti da će svako dijete biti jedinstveno i da se obrasci spavanja mogu značajno razlikovati od djeteta do djeteta.

Osim prehrane, okoliš također igra ključnu ulogu u kvaliteti spavanja novorođenčadi. Mjesto gdje dijete spava treba biti mirno, tamno i udobno. Roditelji mogu koristiti crnu zavjesu ili zastore kako bi stvorili tamniju atmosferu koja može pomoći djetetu da lakše zaspi. Također, bijela buka ili umirujuća glazba mogu pomoći u stvaranju opuštajuće okoline koja potiče spavanje.

Još jedan važan aspekt je uspostavljanje rutine spavanja. Čak i vrlo mala djeca mogu imati koristi od predvidljive rutine koja uključuje umirujuće aktivnosti poput kupanja, čitanja ili pjevanja. Takve aktivnosti pomažu djetetu da shvati da se približava vrijeme spavanja i mogu olakšati prijelaz iz budnog stanja u san. Roditelji trebaju biti strpljivi i dosljedni u ovoj rutini, jer će s vremenom pomoći djetetu da se lakše uspava.

Važno je napomenuti da, iako su smjernice o količini sna korisne, svako dijete je jedinstveno i može imati svoje specifične potrebe. Roditelji bi trebali obratiti pažnju na signale svog djeteta i prilagoditi se njegovim potrebama. Ako se čini da dijete ne spava dovoljno ili ima problema sa spavanjem, roditelji se uvijek mogu konzultirati s pedijatrom kako bi isključili moguće zdravstvene probleme.

U zaključku, novorođenčad trebaju između 14 i 17 sati sna dnevno, a kako rastu, ti obrasci se mijenjaju. Roditelji mogu podržati zdrave navike spavanja stvaranjem ugodnog okruženja, uspostavljanjem rutine i prilagođavanjem prehrambenih navika. Svako dijete je drugačije, stoga je važno pratiti potrebe svog djeteta kako bi se osiguralo da dobije odgovarajuću količinu sna za zdrav razvoj.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment