1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako vježbe mogu pomoći kod medijalnog epikondilitisa?

Kako vježbe mogu pomoći kod medijalnog epikondilitisa?

Medijalni epikondilitis, poznat i kao ‘golferov lakat’, stanje je koje se javlja uslijed preopterećenja mišića i tetiva koji povezuju podlakticu s unutarnjim dijelom lakta. Ovo stanje može uzrokovati bol, slabost i nelagodu, a često se javlja kod sportaša, osobito onih koji se bave sportovima s loptom, kao što su golf ili tenis, ali i kod onih koji obavljaju ponavljajuće pokrete u svakodnevnom radu. U ovom članku istražit ćemo kako vježbe mogu pomoći u liječenju medijalnog epikondilitisa te koje su preporučene metode rehabilitacije.

Prvi korak u liječenju medijalnog epikondilitisa je razumijevanje uzroka i simptoma. Osobe koje pate od ovog stanja obično osjećaju bol na unutarnjoj strani lakta, koja se može širiti prema podlaktici i zapešću. Bol se može pogoršati prilikom izvođenja aktivnosti koje uključuju savijanje zapešća ili podizanje predmeta. Cilj vježbi je ojačati mišiće oko lakta, povećati fleksibilnost i smanjiti napetost na tetivima.

Vježbe istezanja su od vitalnog značaja u rehabilitaciji medijalnog epikondilitisa. Jedna od najpopularnijih vježbi istezanja uključuje ispružanje ruke s dlanom okrenutim prema gore. Dok držite ruku ispruženom, drugom rukom nježno povucite prste prema dolje, držeći zapešće u neutralnom položaju. Ova vježba pomaže u istezanju mišića i tetiva koji su često napeti zbog preopterećenja. Preporučuje se zadržati istezanje 15 do 30 sekundi i ponoviti ga 3 do 5 puta.

Osim istezanja, jačanje mišića također igra ključnu ulogu u rehabilitaciji. Vježbe s laganim utezima ili elastičnim trakama mogu biti vrlo učinkovite. Jedna od vježbi uključuje savijanje zapešća prema gore dok držite utege u ruci, a zatim ga polako vraćate u početni položaj. Ova vježba pomaže u jačanju mišića podlaktice, što može pomoći u smanjenju boli i spriječiti ponavljanje ozljede. Vježbe jačanja treba izvoditi s oprezom, počinjući s laganim utezima i postupno povećavajući opterećenje kako se snaga povećava.

Osim vježbi, važno je obratiti pažnju na pravilnu tehniku izvođenja sportskih ili radnih aktivnosti kako bi se spriječilo daljnje opterećenje lakta. Ako se bavite sportom, razmislite o savjetovanju s trenerom ili fizioterapeutom koji vam može pomoći u prilagodbi tehnike. Pravilno zagrijavanje i istezanje prije aktivnosti također su ključni za prevenciju ozljeda.

U slučaju jakih bolova, preporučuje se konzultirati se s liječnikom ili fizioterapeutom koji može preporučiti dodatne metode liječenja, kao što su fizioterapija, masaže ili primjena leda na bolno područje. U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti i protuupalne lijekove za ublažavanje boli i upale.

Važno je naglasiti da rehabilitacija od medijalnog epikondilitisa zahtijeva vrijeme i strpljenje. Redovito izvođenje vježbi, uz poštivanje preporuka stručnjaka, može dovesti do značajnog poboljšanja i povratka u normalne aktivnosti. Ako se simptomi ne poboljšavaju ili se pogoršavaju, svakako potražite stručnu pomoć, jer je pravilan pristup ključan za uspješno liječenje ovog stanja.

U zaključku, vježbe za medijalni epikondilitis mogu značajno pomoći u smanjenju boli i poboljšanju funkcije lakta. Istezanje i jačanje mišića oko lakta ključni su elementi rehabilitacije, a uz pravilnu tehniku i preventivne mjere, moguće je spriječiti povratak ozljede. Uvijek se posavjetujte s stručnjakom prije početka bilo kojeg programa vježbanja kako biste osigurali da su vježbe sigurne i učinkovite za vaše specifične potrebe.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment