U posljednjem desetljeću, esports, odnosno natjecateljsko igranje video igara, postalo je fenomen koji je privukao milijune gledatelja i igrača diljem svijeta. Sa svakim novim prvenstvom, sve više ljudi prepoznaje esports kao ozbiljan oblik natjecanja, koji ne samo da zabavlja, već i potiče zajedništvo i timski rad. No, postavlja se pitanje: hoće li esports jednog dana postati dio Olimpijskih igara?
Olimpijske igre su tradicionalno bile platforma za fizičke sportove, no s razvojem tehnologije i promjenom načina na koji doživljavamo sport, pojavili su se novi oblici natjecanja koji zahtijevaju visoku razinu vještine, strategije i timskog rada. Iako esports može izgledati kao suprotnost klasičnim sportovima, mnogi argumentiraju da su vještine potrebne za uspjeh u igrama poput ‘League of Legends’, ‘Dota 2’ ili ‘Counter-Strike: Global Offensive’ jednako zahtjevne kao i vještine potrebne za fizičke sportove poput nogometa ili košarke.
Jedna od ključnih točaka u ovoj raspravi je priznavanje esports-a od strane relevantnih sportskih tijela. U 2018. godini, Međunarodni olimpijski odbor (MOO) održao je prvi sastanak o esports-u i njegovom potencijalu kao dijelu Olimpijskih igara. MOO je istaknuo da bi esports mogao privući mlađu publiku i donijeti novu energiju u olimpijski pokret. Unatoč tome, postavljaju se brojna pitanja o etici i održivosti esports-a, posebno kada se radi o igrama koje uključuju nasilje ili kockanje.
Osim toga, postoji i pitanje kako bi se organizirali esports turniri unutar olimpijskog formata. Dok su klasični sportovi već dobro definirani u smislu pravila i organizacije, esports se često sastoji od različitih igara s različitim pravilima i formatima. To bi moglo otežati njihovu integraciju u postojeći olimpijski sustav. Ipak, postoje primjeri gdje su esports turniri uspješno integrirani u velika događanja, poput Asian Games-a, gdje su esports natjecanja bila predstavljena kao demonstracijski sport.
Financijski aspekti također igraju značajnu ulogu u ovom razmatranju. Esports industrija trenutno vrijedi više od 1 milijarde eura i nastavlja rasti. Sponzori, televizijski prijenosi i prodaja karata za turnire generiraju ogromne prihode. Ovaj ekonomski potencijal može biti privlačan olimpijskom pokretu koji se suočava s izazovima u privlačenju sponzora i održavanju interesa gledatelja. Ako bi se esports mogao uključiti u Olimpijske igre, mogao bi donijeti značajne financijske koristi i stvoriti nove prilike za rast.
Nadalje, postoji i pitanje uključivosti. Esports omogućuje pristup osobama koje možda ne mogu sudjelovati u tradicionalnim sportovima zbog fizičkih ograničenja. Ovo bi moglo biti posebno važno za Olimpijske igre koje teže promicanju jednakosti i uključivosti. Uključivanje esports-a moglo bi otvoriti vrata novim natjecateljima i zajednicama koje tradicionalno nisu bile zastupljene u olimpijskom pokretu.
Iako postoje brojne prednosti integracije esports-a u Olimpijske igre, postoje i izazovi. Kritičari ističu da bi uključivanje esports-a moglo umanjiti vrijednost tradicionalnih sportova i stvoriti konfuziju među gledateljima. Također, postoji zabrinutost oko potencijalnog negativnog utjecaja na mlade, uključujući ovisnost o igrama i druge probleme vezane uz mentalno zdravlje.
Zaključno, budućnost esports-a na Olimpijadi ostaje neizvjesna. Dok mnogi vjeruju da bi esports mogao postati ključni dio olimpijskog pokreta, drugi su skeptični. Kako se razvoj tehnologije nastavlja, a sportska industrija se mijenja, možda ćemo jednog dana svjedočiti trenutku kada će esports zauzeti svoje mjesto uz klasične sportove na najvećoj sceni svijeta. Do tada, rasprava o njihovom uključivanju će se nastaviti, a esports će i dalje rasti kao fenomen koji mijenja način na koji doživljavamo sport.