1. Početna
  2. Moda & Ljepota
  3. Nane hidrolati: Kako ih napraviti?

Nane hidrolati: Kako ih napraviti?

Nane hidrolati, poznati i kao cvjetne vodice ili biljni ekstrakti, dobivaju se destilacijom svježih biljaka. Ovi hidrolati su popularni zbog svojih blagotvornih svojstava, a posebno se cijene u aromaterapiji i prirodnoj kozmetici. U ovom članku istražit ćemo kako napraviti nane hidrolate kod kuće, a također ćemo razgovarati o njihovim koristima i primjenama.

Prije nego što počnemo s procesom izrade, važno je znati da su nane hidrolati izuzetno korisni za kožu i tijelo. Sadrže prirodne eterične ulja, minerale i vitamine koji pomažu u hidrataciji kože, umiruju iritacije i osvježavaju miris. Osim toga, nane hidrolati mogu se koristiti kao tonik za lice, u kupkama ili kao osvježivač zraka.

Da bismo napravili nane hidrolate, trebat će nam svježa nana, destilirana voda i nekoliko alata. Prvo, skupite svježu nanu, najbolje iz vlastitog vrta ili od provjerenih dobavljača. Svježa biljka je ključna za postizanje kvalitetnog hidrolata. Pripremite oko 200 grama svježe nane, a zatim operite listove kako biste uklonili prašinu i nečistoće.

Osim nane, bit će vam potrebni i sljedeći alati: destilator, posuda za skupljanje hidrolata i staklene boce za čuvanje. Destilator može biti jednostavan kućni destilator ili profesionalniji model, ovisno o tome koliko često planirate proizvoditi hidrolate. U slučaju da nemate destilator, možete improvizirati s velikom posudom, poklopcem i staklenkom koja će skupljati kondenzat.

Kada ste prikupili sve potrebne sastojke i alate, vrijeme je da krenete na izradu hidrolata. Napunite destilator s destiliranom vodom do razine koju preporučuje proizvođač. Zatim stavite svježe listove nane u gornji dio destilatora, pazeći da ne budu previše zbijeni. Bitno je da se para može slobodno kretati kroz biljku kako bi se oslobodile njezine esencijalne tvari.

Uključite destilator i pustite da se proces destilacije odvija. Tijekom ovog postupka, voda će se zagrijati, a para će proći kroz nane, sakupljajući eterična ulja. Kada para kondenzira, ona će se sakupljati u posudi ispod. Ovaj proces može potrajati od jednog do nekoliko sati, ovisno o opremi koju koristite.

Nakon što je proces završen, isključite destilator i pažljivo odvojite bočicu s hidrolatom. Možda ćete primijetiti da se hidrolat od nane razdvaja na dva sloja – gornji sloj je eterično ulje, dok je donji sloj hidrolat. Ako želite, možete ih ostaviti odvojene, ili ih možete pomiješati kako biste dobili bogatiji proizvod.

Hidrolate čuvajte u tamnim staklenim bocama kako biste ih zaštitili od svjetlosti, koja može smanjiti njihovu učinkovitost. Čuvanje na hladnom i tamnom mjestu produžit će vijek trajanja vaših hidrolata. Kada ih koristite, uvijek ih prije upotrebe dobro promućkajte kako biste osigurali da su svi sastojci dobro izmiješani.

Kao što ste mogli primijetiti, izrada nane hidrolata je jednostavan i nagrađujući proces. Osim što ćete dobiti prirodni proizvod, također ćete se osjećati ponosno jer ste ga sami napravili. Hidrolate možete koristiti u svakodnevnoj njezi, dodati ih u svoje omiljene DIY recepte za njegu kože ili ih čak koristiti u aromaterapiji za opuštanje i osvježenje.

Na kraju, nane hidrolati su odličan dodatak svakoj kućnoj ljekarni ili kozmetičkoj kolekciji. S obzirom na sve njihove blagodati, svakako vrijedi pokušati napraviti ih kod kuće. Uživajte u procesu i istraživanju svih mogućnosti koje nudi ovaj predivan prirodni proizvod!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment