Neven (Calendula officinalis) je popularna ljekovita biljka koja se često koristi u vrtovima zbog svojih lijepih cvjetova i brojnih zdravstvenih koristi. Sadnja sjemena nevena može biti jednostavan i nagrađujući proces, a uz nekoliko savjeta i trikova, možete osigurati uspješan rast ove prekrasne biljke. U ovom članku ćemo se detaljno posvetiti postupku sadnje sjemena nevena, od odabira sjemena do brige o biljci.
Prvo i najvažnije, odabir kvalitetnog sjemena je ključan za uspješnu sadnju nevena. Preporučuje se kupnja sjemena od pouzdanih dobavljača, koji nude sjeme s dobrim genetskim karakteristikama. Sjeme nevena je obično dostupno u vrtnim centrima i specijaliziranim prodavaonicama sjemena. Prilikom odabira, možete birati između različitih sorti, od onih s jednostavnim, do onih s punim ili višestrukim cvjetovima. Osim toga, boje cvjetova variraju od žute do narančaste, što vam omogućuje da odaberete ono što najbolje odgovara vašem vrtu.
Nakon što ste odabrali sjeme, sljedeći korak je priprema tla. Neven preferira dobro drenirano tlo bogato hranjivim tvarima. Idealna pH vrijednost tla za neven je između 6.0 i 7.0. Ako je vaše tlo previše kiselo ili alkalno, možete ga prilagoditi dodavanjem vapna ili komposta. Prije sadnje, preporučuje se obraditi tlo i ukloniti sve korove, kamenje i ostatke starog bilja. To će osigurati optimalne uvjete za rast novog sjemena.
Sadnja sjemena nevena može se obaviti izravno u vrtu ili u posudama. Ako odlučite posaditi sjeme u vrtu, to možete učiniti kada prođe opasnost od mraza, obično u proljeće. Uzmite sjeme i napravite plitke rupe u tlu, razmaknute otprilike 20 do 30 centimetara. Ubacite po nekoliko sjemenki u svaku rupu i lagano pokrijte s malim slojem zemlje. Zalijte tlo nakon sadnje, ali pazite da ne prekomjerno navlažite, jer to može uzrokovati truljenje sjemena.
Ukoliko se odlučite za sadnju u posudama, možete posaditi sjeme u plitke saksije ili kontejnere. Ova metoda je idealna ako želite kontrolirati uvjete rasta, posebno u ranim fazama. Napunite posude kvalitetnom zemljom za sjetvu, posadite sjeme na dubinu od oko 1 centimetar i lagano zalijte. Posude možete držati na svijetlom mjestu, ali ne na izravnom suncu dok se sjeme ne proklija.
Kada sjeme nevena proklija, bit će potrebno osigurati mu odgovarajuću njegu. Biljke nevena najbolje rastu na punom suncu, stoga ih smjestite na mjesto gdje će dobivati najmanje 6 sati sunčeve svjetlosti dnevno. Tlo treba održavati umjereno vlažnim, ali ne previše mokrim. Preporučuje se zalijevanje biljaka ujutro, kako bi se izbjeglo stvaranje plijesni i bolesti. Također, redovito uklanjajte uvele cvjetove kako biste potaknuli daljnji rast i cvjetanje.
Neven je otporniji na štetočine i bolesti, no ipak je dobro pratiti biljke i odmah reagirati na bilo kakve znakove problema. U slučaju da primijetite štetočine poput ušiju ili paukova, možete koristiti prirodne pesticide ili sapunaste otopine za njihovo uklanjanje. Osim toga, neven može privući korisne insekte koji pomažu u oprašivanju i održavanju ravnoteže u vrtu.
U konačnici, neven je izuzetno zahvalna biljka koja će obogatiti vaš vrt svojom ljepotom i ljekovitim svojstvima. Njegovi cvjetovi se često koriste u izradi masti, čajeva i drugih prirodnih pripravaka zbog svojih protuupalnih i antiseptičkih svojstava. Stoga, sadnja sjemena nevena ne samo da će uljepšati vaš prostor, već će vam pružiti i mnoge zdravstvene koristi. Ne zaboravite uživati u procesu i promatrati kako vaše biljke rastu i cvjetaju!