1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Koje su faze razvoja uzgoja graha?

Koje su faze razvoja uzgoja graha?

Uzgoj graha je jedna od najomiljenijih aktivnosti među vrtlarima i poljoprivrednicima, ne samo zbog ukusnog ploda, već i zbog njegove jednostavnosti u uzgoju. Grah se može uzgajati na različitim tipovima tla, a njegovo plodno razdoblje traje kroz nekoliko faza razvoja. Razumijevanje ovih faza ključno je za uspješan uzgoj i optimalan prinos. U ovom članku istražit ćemo sve faze razvoja graha, od sjetve do berbe.

Prva faza započinje sjetvom. Priprema tla je od iznimne važnosti. Tlo treba biti dobro drenirano i bogato hranjivim tvarima. Prije sjetve, preporučuje se dodavanje komposta ili stajnjaka kako bi se povećala plodnost tla. Sjetva graha obično se obavlja u proljeće, kada su temperature tla iznad 10 °C. Razmak između sjemenki trebao bi biti oko 5-10 cm, a dubina sjetve oko 2-5 cm, ovisno o vrsti graha. Tijekom ove faze, važno je održavati tlo vlažnim kako bi se osiguralo brzo klijanje sjemenki.

Nakon sjetve, slijedi faza klijanja. Ova faza traje otprilike 7-14 dana, ovisno o uvjetima rasta. Klijanje se događa kada sjeme upije vodu i počne aktivirati svoje unutarnje mehanizme rasta. U ovoj fazi, iz sjemena izlazi klica koja se razvija u mladu biljku. Klijanje je ključno jer se u ovom trenutku postavlja temelj za zdrav rast biljke. Ukoliko su uvjeti neoptimalni, poput prekomjerne vlage ili suše, može doći do neuspjeha u klijanju.

Sljedeća faza je faza rasta. U ovoj fazi, biljke počinju razvijati listove i stabljike. Grah je poznat po svojoj sposobnosti brzog rasta, a uz pravilnu njegu, biljke mogu narasti do visine od nekoliko metara. Tijekom ove faze, važno je osigurati biljke s dovoljno svjetla, vode i hranjivih tvari. Redovito zalijevanje je ključno, osobito u suhim razdobljima. Osim toga, preporučuje se primjena gnojiva svaka 4-6 tjedana kako bi se potaknuo zdrav rast.

Faza cvjetanja dolazi nakon faze rasta. Ova faza obično započinje 6-8 tjedana nakon sjetve. Tijekom cvjetanja, biljke graha proizvode cvjetove koji su ključni za oprašivanje i formiranje mahuna. Cvjetovi se mogu pojaviti u raznim bojama, ovisno o vrsti graha. Oprašivanje se može dogoditi prirodno putem insekata ili vjetra. U ovoj fazi, važno je osigurati da biljke ne trpe stres od suše ili bolesti, jer to može negativno utjecati na razvoj plodova.

Nakon faze cvjetanja, počinje faza formiranja mahuna. Ova faza obično traje od 2 do 4 tjedna. Mahune se formiraju iz oplođenih cvjetova i počinju rasti. Tijekom ove faze, biljke će zahtijevati dodatnu njegu, uključujući praćenje zalijevanja i kontrole štetočina. Mahune graha obično su zelene i mogu se ubrati dok su još mlade ili se mogu ostaviti da sazriju. Ovisno o vrsti graha, mahune se mogu jesti svježe ili se mogu ostaviti da se osuše za kasniju upotrebu.

Posljednja faza razvoja je faza berbe. Ova faza obično počinje 8-12 tjedana nakon sjetve, ovisno o vrsti graha i uvjetima rasta. Grah se može brati kada su mahune zrele i suhe. Za svježi grah, preporučuje se berba kada su mahune još uvijek mlade i sočne. Berbu treba obavljati pažljivo kako bi se izbjeglo oštećenje biljaka. Nakon berbe, grah se može pripremiti za konzumaciju ili skladištiti za kasniju upotrebu.

U zaključku, uzgoj graha kroz različite faze razvoja zahtijeva pažnju i brigu. Svaka faza, od sjetve do berbe, igra ključnu ulogu u postizanju dobrog prinosa. Pravilna njega i razumijevanje potreba biljaka osigurat će uspješan uzgoj graha, koji će biti izvor ukusne hrane i zadovoljstva za svakog vrtlara.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment