1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Osmi mjesec trudnoće? Koja je to nedelja?

Osmi mjesec trudnoće? Koja je to nedelja?

Osmi mjesec trudnoće predstavlja uzbudljivo razdoblje u životu svake buduće majke. U ovom mjesecu, trudnica ulazi u 33. do 36. tjedan trudnoće, što je vrijeme kada se mnoge promjene odvijaju, kako u tijelu trudnice, tako i u razvoju bebe. Tijekom ovog mjeseca, beba nastavlja rasti i razvijati se, a trudnica može osjetiti različite tjelesne i emocionalne promjene.

Kada govorimo o 33. tjednu, beba je već prilično velika. U prosjeku, u ovom tjednu, beba može težiti oko 2 kilograma i mjeriti oko 43 centimetra od glave do pete. Njena koža postaje manje prozirna, a masne naslage se počinju nakupljati, što pomaže u regulaciji tjelesne temperature nakon rođenja. Beba također počinje razvijati svoj imunološki sustav, primajući antitijela od majke koja će joj pomoći u borbi protiv infekcija nakon rođenja.

U 34. tjednu, težina bebe može narasti na približno 2,2 kilograma, a ona postaje sve aktivnija. Trudnice često primjećuju pojačane pokrete bebe, što može biti vrlo uzbudljivo, ali i pomalo neugodno, osobito ako beba udari u rebra ili unutarnje organe. U ovom razdoblju, beba može zauzeti položaj glavom prema dolje, što je optimalno za porod. Ako beba nije u tom položaju, liječnik će pratiti situaciju i eventualno predložiti dodatne mjere.

U 35. tjednu, trudnice mogu primijetiti da se sve više umaraju. To je normalno, jer se tijelo priprema za porod. U ovom razdoblju, važno je slušati svoje tijelo i odmarati se koliko god je to moguće. Osim toga, mnoge žene počinju razmišljati o porodu i pripremama za dolazak bebe. Savjetuje se da se pripreme torbe za bolnicu i da se napravi plan poroda, kako bi se smanjila nervoza i strahovi koji mogu nastati uoči samog poroda.

U 36. tjednu, trudnice su već vrlo blizu porodu. Tijelo se priprema, a mnoge žene primjećuju simptome poput čestih kontrakcija, bolova u donjem dijelu leđa i pritiska u zdjeličnom području. Ove promjene mogu biti uzrokovane pripremom tijela za porod. Beba u ovom tjednu može težiti oko 2,5 kilograma i mjeriti oko 46 centimetara, a njezina pluća su gotovo potpuno razvijena, što je ključno za njen opstanak nakon rođenja.

Osmi mjesec trudnoće donosi mnoge fizičke i emocionalne promjene. Buduće majke često se suočavaju s tjeskobom i strahom od poroda, što je potpuno normalno. Važno je razgovarati o tim osjećajima s partnerom, prijateljima ili stručnjacima. Također, preporučuje se sudjelovanje u tečajevima za trudnice, gdje se može dobiti korisne informacije i podrška od drugih žena koje prolaze kroz slične situacije.

Osim emocionalnih izazova, u ovom razdoblju može doći i do fizičkih nelagoda. Mnoge trudnice se žale na oticanje nogu, bolove u leđima i nesanicu. Korištenje jastučića za podršku tijekom spavanja, lagano istezanje i redovita šetnja mogu pomoći u ublažavanju nekih od tih simptoma. Također, važno je piti dovoljno tekućine i održavati uravnoteženu prehranu bogatu vitaminima i mineralima, kako bi se osigurala zdrava trudnoća i pravilan razvoj bebe.

U ovom uzbudljivom razdoblju, važno je ostati informiran i pripremljen za nadolazeće promjene. Osmi mjesec trudnoće je samo jedan od koraka na putu do majčinstva, a svaka trudnica doživljava ga na svoj način. Buduće majke trebaju biti ponosne na svoje tijelo i na sve promjene koje se odvijaju, jer svaka od njih nosi divnu bebu koja će uskoro doći na svijet.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment