1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Tko je Edward Snowden, lanceur d’alerte?

Tko je Edward Snowden, lanceur d’alerte?

Edward Snowden, bivši zaposlenik Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) Sjedinjenih Američkih Država, postao je globalno poznat kao lanceur d’alerte, odnosno zviždač, nakon što je 2013. godine otkrio informacije o masovnom nadzoru vlade SAD-a nad svojim građanima i drugim zemljama. Ove informacije su izazvale veliku medijsku pažnju i otvorile raspravu o privatnosti, sigurnosti i građanskim pravima u digitalnom dobu.

Rođen 21. lipnja 1983. godine u Elizabethu, New Jersey, Snowden je odmalena pokazivao interes za tehnologiju. Tijekom svojih tinejdžerskih godina, razvijao je vještine u računalnim znanostima, a kasnije se pridružio vojsci, no brzo se povukao zbog ozljede. Ubrzo nakon toga, započeo je svoju karijeru u IT sektoru, radeći za različite vladine agencije i privatne izvođače koji su se bavili državnom sigurnošću.

Njegovo najznačajnije djelo dogodilo se 2013. godine, kada je odlučio podijeliti povjerljive dokumente s novinarima u časopisu Guardian i drugih medija. Ovi dokumenti otkrili su postojanje masovnog nadzora koji provodi NSA, uključujući programe poput PRISM, koji omogućava agenciji pristup podacima iz popularnih internetskih servisa poput Googlea, Facebooka i Applea. Snowden je tvrdio da su ti programi kršili privatnost pojedinaca i da su se provodili bez odgovarajuće pravne osnove.

Nakon što su njegovi podaci objavljeni, Snowden se suočio s ozbiljnim posljedicama. Ubrzo je napustio Sjedinjene Američke Države i našao se u Hong Kongu, gdje je tražio azil. Njegova odluka da postane zviždač izazvala je oštre kritike, ali i ogromnu podršku. Mnogi su ga smatrali herojem, dok su drugi smatrali da je izdao svoju zemlju. U lipnju 2013. godine, nakon što su ga američke vlasti optužile za špijunažu, Snowden je zatražio azil u Rusiji, gdje je i dobio privremeni status boravka.

Snowdenova otkrića dovela su do široke rasprave o etici vladinog nadzora, privatnosti i sigurnosti. Aktivisti za ljudska prava, novinari i mnogi građani diljem svijeta počeli su se zalagati za jaču zaštitu privatnosti, kao i za reformu zakona koji omogućuju masovni nadzor. Ova pitanja postala su još relevantnija s razvojem tehnologije i povećanjem ovisnosti o internetu i digitalnim komunikacijama.

U godinama nakon otkrića, Snowden je postao simbol borbe za privatnost u digitalnom dobu. Njegova knjiga „Permanent Record“ objavljena je 2019. godine i pružila je uvid u njegov život, motivaciju i etičke dileme s kojima se suočavao. U knjizi, Snowden opisuje kako je njegov osjećaj za pravdu i odgovornost potaknuo njegovu odluku da izloži tajne vladine programe, unatoč riziku od kaznenog progona.

Osim što je postao ikona pokreta za privatnost, Snowden se također suočio s pravnim posljedicama svojih odluka. Američke vlasti optužile su ga za špijunažu i krađu državne imovine, a kazne za te optužbe mogu biti vrlo stroge. Unatoč tome, mnogi vjeruju da je njegov čin zviždačenja pomogao pokrenuti važne rasprave o pravima pojedinaca u digitalnom svijetu.

U današnje vrijeme, pitanje privatnosti i sigurnosti ostaje ključno, a Snowdenova priča služi kao podsjetnik na to koliko je važno da građani budu svjesni svojih prava i zaštite svojih informacija. Dok se tehnologija nastavlja razvijati, tako će se i izazovi u vezi s privatnošću i vladinim nadzorom prilagođavati, a Snowdenova borba za transparentnost i odgovornost postat će još relevantnija.

Bez obzira na to kako se netko osjećao prema njegovim postupcima, jedno je sigurno: Edward Snowden zauvijek će ostati upamćen kao ključna figura u borbi za privatnost i ljudska prava u digitalnom dobu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment