1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako se razmnožava limunova trava?

Kako se razmnožava limunova trava?

Limunova trava, poznata i kao Cymbopogon citratus, popularna je biljka koja se često koristi u kuhanju, ali i u tradicionalnoj medicini. Osim što je ukusna, limunova trava je poznata po svojim ljekovitim svojstvima i ugodnom mirisu. Ako želite uzgojiti vlastitu limunovu travu, važno je znati kako je pravilno razmnožavati. U ovom članku istražit ćemo različite metode razmnožavanja limunove trave, kako ih provesti i na što obratiti pažnju tijekom procesa.

Postoje dvije glavne metode razmnožavanja limunove trave: razmnožavanje dijeljenjem i uzgoj iz sjemena. Razmnožavanje dijeljenjem je najčešća metoda koju koriste vrtlari, a također je i najbrža. Ova metoda uključuje uzimanje zdrave biljke limunove trave, a zatim dijeljenje njezinih korijenovih stabljika. Prvo, potrebno je odabrati zrelu biljku koja je dobro razvijena. Najbolje vrijeme za dijeljenje biljke je proljeće, kada je biljka u fazi aktivnog rasta.

Za dijeljenje, pažljivo izvadite biljku iz tla. Koristite oštar nož ili lopatu kako biste odvojili korijenje. Svaki dio treba imati barem nekoliko stabljika i zdrav korijen. Nakon što ste podijelili biljku, svaki dio treba ponovno posaditi u zasebnu posudu s kvalitetnim supstratom. Osigurajte da su novi dijelovi dobro zaliveni i smješteni na svijetlo mjesto, ali ne izravno na sunce, kako bi se spriječilo oštećenje mladih izdanaka. Redovito zalijevanje i briga o novim biljkama osigurati će im brži rast i zdravlje.

Uzgoj limunove trave iz sjemena je druga mogućnost, no treba napomenuti da je ovaj proces sporiji i zahtijeva više strpljenja. Limunova trava se ne razmnožava lako iz sjemena jer sjeme može biti teško pronaći, a i klijavost može varirati. Ako ipak odlučite pokušati s uzgojem iz sjemena, prvo ćete morati nabaviti sjeme od pouzdane prodavaonice ili uzgajivača. Sjeme se može posijati u male posude s kvalitetnim supstratom. Preporučljivo je sjeme posaditi na dubinu od oko 1 cm.

Nakon sjetve, posude treba prekriti plastičnom folijom kako bi se stvorila staklenička atmosfera koja će pomoći u zadržavanju vlage. Plastičnu foliju treba redovito uklanjati kako bi se provjerila vlažnost supstrata i spriječila pojava plijesni. Kada sjeme klija, potrebno je osigurati im dovoljno svjetlosti, ali ne izravnu sunčevu svjetlost kako bi se izbjeglo opekline. Nakon nekoliko tjedana, kada biljke postanu dovoljno jake, mogu se presaditi u veće posude ili u vrt.

Osim metoda razmnožavanja, važno je obratiti pozornost na uvjete uzgoja limunove trave. Ova biljka preferira topla i vlažna okruženja, stoga je najbolje uzgajati je u područjima gdje su temperature između 20 i 30 stupnjeva Celzija. Limunova trava također zahtijeva dobru drenažu, pa je preporučljivo koristiti supstrat koji ne zadržava previše vlage. Redovito zalijevanje je ključno, ali pazite da ne pretjerate jer prekomjerna vlaga može dovesti do truljenja korijena.

Osim toga, limunova trava može se gnojiti svaka 4-6 tjedana s tekućim gnojivom razrijeđenim u vodi kako bi se potaknuo rast. Pravilna njega i održavanje osigurat će da vaša limunova trava raste zdravo i snažno, što će vam omogućiti da uživate u njenim blagodetima u kuhanju ili kao osvježavajući čaj. Razmnožavanje limunove trave može biti jednostavno i isplativo, a uz malo truda i pažnje, možete imati vlastitu zalihe ove prekrasne i mirisne biljke.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment