1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Koja je povijest računalnih mreža?

Koja je povijest računalnih mreža?

Računalne mreže su temelj suvremenog digitalnog svijeta. Njihova povijest seže u nekoliko desetljeća unatrag, a razvoj ovih mreža bio je ključan za napredak tehnologije i komunikacija. U ovom članku istražit ćemo povijest računalnih mreža, od njihovih skromnih početaka do današnjih dana kada se koriste u gotovo svim aspektima naših života.

Prvi koraci u razvoju računalnih mreža započeli su 1960-ih godina, kada su istraživači u Sjedinjenim Američkim Državama počeli razvijati ideje o povezivanju računala. Jedan od pionira bio je Paul Baran, koji je radio na projektima za vojsku i razvio koncept distribuiranih mreža. Njegov rad je postavio temelje za daljnji razvoj mrežnih tehnologija.

Godine 1969. stvorena je ARPANET, prva operativna računalna mreža koja je koristila paketnu uslugu prijenosa podataka. ARPANET je prvotno povezao četiri računala, a eksperiment je bio izuzetno uspješan. Ovaj projekt je ubrzo postao osnova za razvoj mnogih drugih mreža i tehnologija koje danas koristimo.

Tokom 1970-ih, ARPANET se širila i razvijala, a istraživači su počeli raditi na protokolima koji bi omogućili komunikaciju između različitih mreža. U ovom razdoblju razvijen je TCP/IP protokol, koji je postao standard za prijenos podataka na mrežama. Ovaj protokol omogućio je da se različite mreže povežu i komuniciraju, čime je postavljen temelj za današnji internet.

Osamdesetih godina prošlog stoljeća, internet je počeo dobivati na popularnosti. Uvođenjem DNS-a (sustav imenskih domena) 1983. godine, korisnicima je postalo lakše pristupiti raznim resursima na mreži. Također, u ovom razdoblju su se pojavili prvi web preglednici, što je omogućilo jednostavnije pregledavanje internetskih stranica. Ove promjene su dovele do eksponencijalnog rasta korisnika interneta.

Devedesetih godina, internet je postao dostupan široj javnosti. Razvoj komercijalnih internetskih usluga omogućio je korisnicima da se povežu s mrežom iz svojih domova. Ovaj period također je obilježen pojavom prvih web stranica i online trgovina, što je otvorilo vrata novim poslovnim modelima i načinima komunikacije.

Ulaskom u 21. stoljeće, internet i računalne mreže su postale neizostavni dio svakodnevnog života. Razvoj bežičnih mreža i mobilnih uređaja omogućio je korisnicima pristup internetu u pokretu. Tehnologije kao što su Wi-Fi, 4G i kasnije 5G mreže omogućile su brzu i pouzdanu konekciju gotovo svugdje.

Osim toga, danas svijet koristimo razne vrste računalnih mreža, uključujući LAN (lokalne mreže), WAN (široke mreže) i MAN (metropolitanske mreže). Svaka od ovih mreža ima svoje specifične karakteristike i primjene. Na primjer, LAN se najčešće koristi u uredima i kućama za povezivanje računala i uređaja unutar ograničenog područja, dok se WAN koristi za povezivanje mreža na velikim udaljenostima, kao što su različiti gradovi ili države.

U današnjem digitalnom dobu, sigurnost računalnih mreža postala je ključno pitanje. S porastom cyber prijetnji, organizacije i pojedinci moraju poduzeti mjere kako bi zaštitili svoje podatke i mrežne resurse. Različiti sigurnosni protokoli, firewalls i enkripcija postali su standardi u industriji kako bi se osigurala sigurnost i privatnost korisnika.

U zaključku, povijest računalnih mreža je fascinantna priča o inovacijama i razvoju tehnologije. Od skromnih početaka s ARPANET-om do današnjih naprednih mrežnih rješenja, računalne mreže su oblikovale način na koji komuniciramo, radimo i živimo. Kako se tehnologija nastavlja razvijati, možemo očekivati još više inovacija u ovom području, što će dodatno unaprijediti naše svakodnevne živote.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment