1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što je emfizem u stomatologiji?

Što je emfizem u stomatologiji?

Emfizem u stomatologiji predstavlja stanje koje se odnosi na abnormalnu akumulaciju zraka ili plina unutar tkiva usne šupljine, obično u području desni ili usana. Ova pojava može biti rezultat različitih uzroka, uključujući dentalne zahvate, infekcije ili traume. S obzirom na prirodu ovog stanja, važno je razumjeti kako i zašto se emfizem javlja, koje su njegove posljedice i kako ga liječiti.

Jedan od najčešćih uzroka emfizema u stomatologiji je prekomjerno korištenje instrumenta za zrak tijekom stomatoloških zahvata. Kada stomatolog koristi uređaje koji ispuštaju zrak, poput zračnih turbina ili ultrazvučnih instrumenata, može doći do situacije u kojoj zrak ulazi u meka tkiva usne šupljine. Ova akumulacija zraka može uzrokovati oticanje i bol, a u težim slučajevima može dovesti do ozbiljnijih komplikacija.

Drugi uzrok emfizema može biti i prisutnost infekcija. Bakterijske ili gljivične infekcije mogu oslabiti tkiva i omogućiti zrak da prodre u mjesta gdje inače ne bi trebao biti. Na primjer, apscesi ili druge upalne promjene mogu stvoriti uvjete u kojima zrak može ući u tkivo, uzrokujući emfizem.

Osim toga, emfizem se može razviti i uslijed traume. Ako pacijent doživi udarac u lice ili usnu šupljinu, to može rezultirati oštećenjem tkiva i stvaranjem prostora u kojem zrak može zadržavati. U takvim slučajevima, emfizem može biti praćen bolom, oteklinom i ponekad krvarenjem.

Simptomi emfizema uključuju oticanje u području zahvaćenog tkiva, bol ili nelagodu, te ponekad promjenu boje kože. U težim slučajevima, emfizem može uzrokovati poteškoće s disanjem ako se proširi u područje vrata ili prsnog koša, što zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Kako bi se dijagnosticirao emfizem, stomatolog će najprije izvršiti fizički pregled i uzeti anamnezu pacijenta. U nekim slučajevima, može biti potrebna i slikovna dijagnostika, poput rendgenskih snimaka, kako bi se procijenilo stanje tkiva i utvrdilo koliko je ozbiljno oštećenje.

Liječenje emfizema u stomatologiji ovisi o uzroku i težini stanja. U blagim slučajevima, može biti dovoljno provesti konservativno liječenje, poput primjene hladnih obloga kako bi se smanjila oteklina i bol. U nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti analgetike ili protuupalne lijekove kako bi se olakšali simptomi.

Međutim, ako je emfizem uzrokovan infekcijom, liječnik može propisati antibiotike kako bi se spriječilo širenje infekcije. U težim slučajevima, kada je emfizem ozbiljan ili se proširio, može biti potrebno kirurško liječenje kako bi se uklonio zrak iz tkiva i popravila oštećenja.

Prevencija emfizema u stomatologiji uključuje pažljivo planiranje stomatoloških zahvata i korištenje odgovarajućih tehnika kako bi se smanjila vjerojatnost ulaska zraka u meka tkiva. Stomatolozi bi trebali biti svjesni rizika i poduzeti mjere opreza prilikom korištenja instrumenata koji ispuštaju zrak.

U zaključku, emfizem u stomatologiji je stanje koje može imati ozbiljne posljedice ako se ne prepozna i ne liječi na vrijeme. Važno je da pacijenti budu svjesni ovog stanja i da se obrate stomatologu ako primijete bilo kakve simptome. Stomatolozi također trebaju biti educirani o rizicima i tehnikama prevencije kako bi osigurali sigurnost svojih pacijenata.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment