Film ‘Dječak u prugastom pidžamu’ (originalni naslov: ‘The Boy in the Striped Pyjamas’) redatelja Marka Hermana, koji je snimljen 2008. godine, temelji se na istoimenom romanu Johna Boynea. Ova emotivna drama smještena je u vrijeme Drugog svjetskog rata i istražuje nevjerojatno dirljivu, ali i tragičnu priču o prijateljstvu između dvoje djece iz potpuno različitih svjetova. U središtu radnje je osmogodišnji dječak Bruno, sin njemačkog vojnika, koji se sa svojom obitelji seli u blizinu koncentracijskog logora. Kroz njegovo nevinno i neupućeno viđenje svijeta, film nas vodi na putovanje koje istražuje teme prijateljstva, nevinosti i posljedica rata.
Bruno, koji dolazi iz privilegirane obitelji, ne razumije stvarnost koja ga okružuje. Njegov otac, zapovjednik logora, predstavlja autoritet i simbol moći, dok je njegova majka svjesna brutalnosti koja se odvija iza zidova logora, ali je nemoćna da nešto promijeni. U svojoj novoj kući, Bruno se osjeća usamljeno i izolirano, a njegov osjećaj znatiželje ga vodi do ograde koja dijeli svijet slobode od svijeta zatvorenika. Tamo upoznaje Šmuel, dječaka iz logora, koji nosi prugasti pidžamu, simbol nehumanosti i dehumanizacije koja je obilježila taj mračni period povijesti.
Njihovo prijateljstvo se razvija unatoč fizičkoj barijeri koja ih dijeli. Bruno ne može razumjeti zašto je Šmuel zatvoren, a njihovi razgovori donose trenutke nevjerojatne iskrenosti i dječje nevjerice. Kroz njihovu interakciju, film propituje granice prijateljstva i empatije, čak i u najtežim okolnostima. Bruno je predstavljen kao nevina duša koja ne razumije mržnju i predrasude odraslih, a njegova iskrenost i bezazlenost služe kao kontrast prema surovosti svijeta oko njega.
Jedna od ključnih poruka filma jest upozorenje na opasnosti koje donosi neznanje i indiferentnost prema patnji drugih. Bruno nije svjestan strašnih događaja koji se odvijaju u logoru, a njegovo prijateljstvo sa Šmuelom simbolizira mogućnost razumijevanja i prihvaćanja, čak i kada su okolnosti ekstremno nepovoljne. Film naglašava da su djeca sposobna za ljubav i prijateljstvo, bez obzira na okolnosti, ali također prikazuje i tragične posljedice rata koje uništavaju te nevine veze.
Osim snažne priče, ‘Dječak u prugastom pidžamu’ odlikuje se i izvanrednom produkcijom. Film je vizualno upečatljiv, a njegova kinematografija stvara kontrast između svijetle i tamne strane života. Ova estetika dodatno pojačava emocionalni utjecaj priče. Glumačka postava, predvođena Asa Butterfieldom kao Brunom i Jackom Scanlonom kao Šmuelom, donosi uvjerljive i dirljive izvedbe koje ostavljaju snažan dojam na gledatelje.
Na kraju, ‘Dječak u prugastom pidžamu’ nije samo priča o ratu, već i o ljudskosti, prijateljstvu i nevinoj djeci koja su, nažalost, žrtve sukoba. Film nas potiče da razmislimo o vlastitoj odgovornosti prema drugima i kako naše odluke mogu utjecati na živote onih oko nas. Kroz priču o Brunu i Šmuelu, film istražuje kako se predrasude i mržnja mogu prenijeti s generacije na generaciju, ali i kako ljubav i prijateljstvo mogu prevladati čak i u najtežim vremenima. Ova snažna poruka ostaje relevantna i danas, potičući nas da se borimo protiv nepravde i da nikada ne zaboravimo na važnost ljudskosti u svijetu koji često zaboravlja na osnovne vrijednosti.