Prva godina života djeteta je iznimno važna i uzbudljiva faza za roditelje i novorođenčad. Tijekom ovog razdoblja, beba prolazi kroz mnoge fizičke i emocionalne promjene, a redoviti pregledi kod pedijatra od ključne su važnosti za praćenje njenog rasta i razvoja. Ovi pregledi pomažu u pravovremenom otkrivanju potencijalnih zdravstvenih problema i omogućuju roditeljima da dobiju važne informacije o pravilnoj njezi i razvoju djeteta.
U Hrvatskoj, prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, svi novorođenčad i dojenčad imaju pravo na redovite preglede u prvoj godini života. Ovi pregledi obično se provode u razmacima od nekoliko mjeseci i uključuju različite aspekte zdravstvene procjene. Prvi pregled obično se održava u bolnici neposredno nakon rođenja, dok se sljedeći pregledi planiraju prema rasporedu.
Prvi pregled obično uključuje procjenu općeg zdravstvenog stanja novorođenčeta, uključujući mjerenje težine, visine i obujma glave. Također se provodi fizički pregled kako bi se osiguralo da beba nema urođenih mana ili drugih zdravstvenih problema. U ovom trenutku, pedijatar može preporučiti i rutinske pretrage, poput testa na fenilketonuriju ili drugih metaboličkih poremećaja.
Nakon prvog pregleda, drugi pregled obično se održava kada beba ima oko 1 mjesec. Ovaj pregled uključuje ponovno mjerenje težine i visine, kao i procjenu refleksa i motoričkih vještina. U ovom razdoblju, pedijatar će također razgovarati s roditeljima o dojenju, hranjenju i spavanju. Važno je da roditelji postavljaju pitanja i izraze bilo kakve brige koje imaju vezano uz zdravlje svoje bebe.
Treći pregled obično se odvija kada beba ima 2 mjeseca. Tijekom ovog pregleda, pedijatar će provesti cijepljenje prema nacionalnom kalendaru cijepljenja, što uključuje cjepiva protiv difterije, tetanusa, hripavca, poliomijelitisa i pneumokoka. Ovaj pregled također uključuje procjenu rasta i razvoja, kao i dodatne savjete o prehrani i razvoju bebe.
Četvrti pregled obično se održava kada beba ima 4 mjeseca. Ovaj pregled uključuje nastavak cijepljenja, kao i procjenu motoričkih vještina. U ovom trenutku, beba bi trebala početi pokazivati interes za okolinu, a roditelji mogu očekivati da će se beba početi okretati i podizati glavu. Pedijatar će razgovarati o tome kako stimulirati razvoj bebe kroz igru i interakciju.
Peti pregled se obično održava kada beba ima 6 mjeseci. Tijekom ovog pregleda, pedijatar će provjeriti kako beba napreduje u pogledu hranjenja i spavanja. U ovom trenutku, mnoge bebe počinju jesti čvrstu hranu, pa će roditelji dobiti savjete o tome kako uvesti nove namirnice. Cijepljenje protiv ospica, zaušnjaka i rubeole također se provodi u ovom razdoblju.
Šesti pregled obično se održava kada beba ima 9 mjeseci. Ovaj pregled uključuje procjenu emocionalnog i socijalnog razvoja, kao i procjenu jezika. U ovom trenutku, pedijatar će razgovarati o tome kako poticati komunikaciju s bebom i kako prepoznati prve znakove jezika.
Posljednji pregled u prvoj godini obično se odvija kada beba ima 12 mjeseci. Ovaj pregled uključuje završno cijepljenje i detaljnu procjenu cjelokupnog razvoja. Roditelji će biti informirani o razvojnim prekretnicama, uključujući hodanje, pričanje i socijalizaciju. U ovom trenutku, pedijatar može dati preporuke za daljnji razvoj i savjetovati o važnosti redovitih pregleda i cijepljenja.
Osim ovih redovitih pregleda, roditelji bi trebali biti svjesni znakova koji upućuju na moguće zdravstvene probleme, kao što su neuobičajeno ponašanje, poteškoće s hranjenjem, ili problemi s rastom. Uvijek je važno konzultirati se s pedijatrom ako postoje bilo kakve sumnje ili zabrinutosti.
U zaključku, pregledi bebe u prvoj godini su ključni za osiguranje zdravlja i dobrobiti djeteta. Redoviti pregledi omogućuju roditeljima da budu sigurni da njihovo dijete napreduje kako treba i da se svi zdravstveni problemi pravovremeno otkriju. Na taj način, roditelji mogu uživati u ovom dragocjenom razdoblju i osigurati najbolju njegu za svoje malo blago.