Kornisoni, poznati i kao kiseli krastavci, su ukusna i hrskava povrća koja se često koriste kao prilog ili dodatak raznim jelima. Njihova priprema u staklenkama je sjajan način očuvanja okusa i nutritivnih vrijednosti, a istovremeno omogućuje uživanje u njima tijekom cijele godine. U ovom članku ćemo vam predstaviti detaljan recept za pripremu kornisona u staklenkama, uključujući savjete o odabiru sastojaka, postupku pripreme i skladištenju.
Prvo, važno je odabrati kvalitetne sastojke. Kornisone birajte svježe, čvrste i bez oštećenja. Idealna veličina kornisona za konzerviranje je oko 10-15 cm. Osim kornisona, trebat će vam i nekoliko drugih sastojaka. Za marinadu su vam potrebni: voda, ocat, sol, šećer, crni papar, lovorov list i, po želji, neki drugi začini poput češnjaka ili čilija. Ovisno o vlastitim preferencijama, možete dodati i mrkvu ili papriku za dodatnu aromu.
Proces pripreme započinje pranjem i sterilizacijom staklenki i poklopaca. Ovo je ključno kako bi se osiguralo da kornisoni budu sigurno pohranjeni. Staklenke možete sterilizirati tako da ih operete vrućom vodom ili ih stavite u pećnicu na 100°C na 15 minuta. Nakon sterilizacije, staklenke treba ostaviti da se osuše.
Nakon što ste pripremili staklenke, sljedeći korak je priprema kornisona. Prvo ih dobro operite i stavite u vodu kako bi bili hrskavi. Zatim ih možete blanširati u vrućoj vodi 2-3 minute, a zatim ih odmah staviti u ledenu vodu kako biste zaustavili proces kuhanja. Ovaj postupak pomaže u očuvanju njihove hrskavosti.
Sada je vrijeme za pripremu marinade. U velikoj posudi kombinirajte vodu, ocat, sol, šećer, crni papar i lovorov list. Dovedite smjesu do vrenja, a zatim je kuhajte još nekoliko minuta dok se sol i šećer potpuno ne otope. Ako želite dodati dodatne začine, ovo je trenutak kada ih možete uključiti.
Kada je marinada spremna, uzmite sterilizirane staklenke i počnite puniti kornisone. Možete ih slagati uspravno ili ležeći, ovisno o vašim željama. Napunite staklenke do vrha, ostavljajući malo prostora na vrhu. Nakon što ste napunili staklenke, prelijte ih vrućom marinadom, vodeći računa da svi kornisoni budu potpuno prekriveni tekućinom.
Na kraju, čvrsto zatvorite poklopce na staklenkama. Ako koristite metalne poklopce, možete ih dodatno sterilizirati tako da ih prokuhate u vodi nekoliko minuta. Kada su staklenke zatvorene, preporučuje se da ih okrenete naopako na nekoliko minuta kako bi se postigla bolja sterilizacija. Nakon toga, vratite ih u uspravni položaj i ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi.
Kada se kornisoni ohlade, možete ih pohraniti na tamno i hladno mjesto. Idealna temperatura za skladištenje je između 10 i 15°C. Kornisoni su obično najbolji nakon nekoliko tjedana, kada marinada ima vremena da prodre u povrće i stvori bogat okus. Uživajte u svojim domaćim kornisonima kao prilogu uz meso, u sendvičima ili jednostavno kao zdravu grickalicu!
Ovaj recept za kornisone u staklenkama je jednostavan i ne zahtijeva puno vremena. Osim što su ukusni, domaći kornisoni su i puno zdraviji od onih kupljenih u trgovini, jer znate točno što ste stavili u njih. Isprobajte ovaj recept i uživajte u domaćem okusu tijekom cijele godine!