Begonije su predivne sobne i vrtne biljke koje se često uzgajaju zbog svojih raskošnih cvjetova i atraktivnog lišća. Međutim, s dolaskom hladnijih mjeseci, njihovo čuvanje postaje ključno kako bi se osigurala njihova zdravost i ljepota tijekom zime. U ovom članku ćemo istražiti kako pravilno čuvati begonije tijekom zimskih mjeseci, kako bi one preživjele i ponovo procvjetale na proljeće.
Prvo, važno je razumjeti vrste begonija koje imate. Neke begonije su osjetljivije na hladnoću od drugih, pa je važno znati kojoj vrsti pripadaju vaše biljke. Općenito, begonije koje se uzgajaju kao sobne biljke su manje otporne na niske temperature, dok su vrtne begonije, poput Begonia tuberhybrida, malo otpornije.
Kada dođe vrijeme za pripremu begonija za zimu, prvi korak je smanjiti zalijevanje. Tijekom jeseni, kako se dani skraćuju i temperature padaju, begonije će usporiti svoj rast. Zalijevanje treba biti umjereno, jer prekomjerna vlaga može dovesti do truljenja korijena. Preporučuje se zalijevati begonije samo kada je tlo suho na dodir, obično svaka dva do tri tjedna.
Osim toga, trebate obratiti pažnju na svjetlost. Begonije vole svjetlost, ali tijekom zime je važno osigurati im dovoljno prirodne svjetlosti bez izlaganja izravnom suncu. Postavite ih na prozore okrenute prema jugoistoku ili jugozapadu, gdje će dobiti difuznu svjetlost. Ako je potrebno, možete koristiti i umjetnu rasvjetu kako biste im omogućili dodatnu svjetlost tijekom dugih zimskih mjeseci.
Kada dođe zima, mnogi vrtlari odluče premjestiti svoje begonije unutra. Ako ste begonije uzgajali vani, prebacite ih u posude i unesite ih u zatvoren prostor prije prvih mrazeva. Prilikom premještanja, provjerite da li su biljke zdrave i bez štetnika. Uklonite sve uvele listove i cvjetove te pregledajte donji dio biljke i tlo kako biste se uvjerili da nema parazita.
Ukoliko se odlučite za zimsko skladištenje begonija u vrtu, preporučuje se da ih iskopate i smjestite u suhi, hladan prostor poput podrumskih prostorija ili garaža, gdje temperatura ne pada ispod 5 °C. Stabljike i lišće treba skratiti na nekoliko centimetara kako bi se smanjila potrošnja energije tijekom zime. Begonije se mogu posaditi u treset ili pijesak kako bi se spriječilo truljenje.
Osim toga, ako su vaše begonije gomoljaste, možete ih izvaditi iz tla i pohraniti ih u suhom prostoru, prekrivene sa suhim pijeskom ili tresetom. Ova metoda čuvanja omogućuje da gomolji ostanu suhi i zaštićeni tijekom zime. Provjerite ih s vremena na vrijeme kako biste bili sigurni da ne trule ili ne propadaju.
U slučaju da se tijekom zime pojave simptomi bolesti ili štetnika, odmah poduzmite mjere. Upotreba prirodnih pesticida ili fungicida može pomoći u borbi protiv problema. Imajte na umu da je prevencija najbolji način očuvanja zdravlja vaših begonija.
Na kraju, s proljećem dolazi vrijeme za ponovno buđenje vaših begonija. Postepeno ih izlažite vanjskim uvjetima, počevši od nekoliko sati dnevno, kako bi se prilagodile promjenama. Kada su prošle opasnosti od mraza, ponovno ih možete posaditi u vrt ili ostaviti u posudama na otvorenom.
Čuvanje begonija preko zime zahtijeva malo truda i pažnje, ali rezultati su vrijedni. Uz pravilnu njegu, vaše begonije će preživjeti zimu i ponovo vas oduševiti svojim cvjetanjem na proljeće. Uživajte u ovom procesu i budite ponosni na svoje zelene prijatelje!