Zumbuli su prekrasne proljetne cvjetnice koje oduševljavaju svojom raskošnom paletom boja i mirisom. Nakon što su zumbuli procvjetali i cvjetovi uvenuli, mnogi se vrtlari pitaju što učiniti s lukovicama zumbula nakon cvatnje. Pravilna briga o lukovicama može osigurati njihov ponovni rast i cvjetanje sljedeće godine. U nastavku ćemo razmotriti korake koje treba poduzeti kako bi se lukovice zumbula pravilno očuvale.
Nakon što zumbuli završe s cvjetanjem, potrebno je pričekati nekoliko tjedana prije nego što ih iskopate. Tijekom ovog vremena, biljka će nastaviti proizvoditi hranjive tvari i energiju koje su potrebne za oporavak lukovica. Listovi zumbula će se žutjeti i uvenuti, što je prirodan proces. Ne smijete ih odmah rezati, jer će listovi nastaviti s fotosintezom i tako opskrbljivati lukovice hranjivim tvarima. Obično je najbolje pričekati dok se listovi ne osuše i ne postanu smeđi.
Kada su listovi uvenuli, možete pažljivo iskopati lukovice. Prilikom vađenja lukovica, koristite lopatu ili viljuške kako biste izbjegli oštećenje. Lukovice nježno izvadite iz tla i očistite ih od zemlje. Preporučuje se da ih ne perete vodom, već ih samo lagano obrišete suhom krpom. Također, provjerite ima li oštećenih ili trulih dijelova i odstranite ih.
Nakon što su lukovice očišćene, potrebno ih je osušiti. Postavite ih na suho i prozračno mjesto, izvan izravne sunčeve svjetlosti, na nekoliko dana. Osušene lukovice možete pohraniti u papirnate vrećice ili kutije s ventilacijskim otvorima. Važno je da lukovice ne budu pohranjene u plastičnim vrećicama, jer to može dovesti do nakupljanja vlage i truljenja.
Kada je vrijeme za pohranu, idealna temperatura za čuvanje lukovica zumbula je između 15 i 20 stupnjeva Celzija. Mjesto bi trebalo biti suho i tamno, kako bi se spriječila pojava plijesni. Ako imate više vrsta lukovica, označite ih kako biste ih lakše razlikovali kada dođe vrijeme za sadnju sljedeće godine.
U jesen, kada temperature počnu padati, zumbule možete posaditi natrag u vrt ili posude. Optimalno vrijeme za sadnju lukovica je između rujna i studenog, prije nego što tlo potpuno smrzne. Prilikom sadnje, preporučuje se da se lukovice postave na dubinu od oko 15 cm, s razmakom od 10 do 15 cm između svake lukovice. Na dno svake rupe možete dodati malo komposta kako biste osigurali dodatne hranjive tvari.
Nakon sadnje, zalijte lukovice kako biste osigurali dobru hidrataciju. Tijekom zime, zumbuli će se razvijati pod zemljom, a s prvim proljetnim sunčevim zrakama, izranjat će iz tla s prekrasnim cvjetovima. Važno je napomenuti da zumbuli ne podnose prekomjernu vlagu, stoga pazite da tlo ne bude previše mokro, posebno zimi.
Kao dodatak, zumbuli mogu biti osjetljivi na bolesti i štetočine. Redovito provjeravajte svoje biljke i poduzmite mjere zaštite ako primijetite bilo kakve znakove infekcije. Koristite organska sredstva za zaštitu biljaka kako biste spriječili oštećenja i osigurali zdravlje svojih zumbula.
U zaključku, pravilna briga o lukovicama zumbula nakon cvatnje ključna je za njihovo buduće cvjetanje. Iako zahtijevaju malo pažnje i njege, trud će se isplatiti kada na proljeće ponovno uživate u njihovom raskošnom cvjetanju. Sretno s vrtlarstvom!