1. Početna
  2. Financije & Pravo
  3. Kako izgleda prijenos vlasništva vozila sa pravne na fizičku osobu?

Kako izgleda prijenos vlasništva vozila sa pravne na fizičku osobu?

Prijenos vlasništva vozila sa pravne na fizičku osobu je proces koji zahtijeva pažljivo postupanje i poznavanje pravnih okvira. Ovaj proces može se činiti kompliciranim, osobito za one koji prvi put prolaze kroz njega. Stoga je važno razumjeti sve korake i dokumentaciju koja je potrebna za uspješan prijenos. U Hrvatskoj, prijenos vlasništva vozila reguliran je Zakonom o sigurnosti prometa na cestama i drugim relevantnim propisima.

Kada pravna osoba, poput tvrtke ili obrta, odluči prenijeti vlasništvo vozila na fizičku osobu, prvo je potrebno provjeriti da li je vozilo ispravno registrirano i da li su svi troškovi vezani uz vozilo podmireni. Ovi troškovi uključuju osiguranje, cestarinu i eventualne kazne. Sve obveze moraju biti podmirene kako bi se izbjegli problemi prilikom prijenosa.

Prvi korak u prijenosu vlasništva je priprema potrebne dokumentacije. To uključuje ugovor o kupoprodaji, osobne iskaznice obje strane, te prometnu dozvolu vozila. Ugovor o kupoprodaji trebao bi sadržavati sve relevantne informacije, kao što su podaci o vozilu, identifikacijski podaci prodavatelja i kupca te cijena vozila. Cijena mora biti jasno navedena i može biti izražena u eurima, ovisno o dogovoru između strana.

Nakon što su svi dokumenti pripremljeni, potrebno je dogovoriti termin za prijenos vlasništva u nadležnoj policijskoj postaji ili uredu za registraciju vozila. Tijekom ovog postupka, kupac će morati predočiti svoju osobnu iskaznicu, dok će prodavatelj morati pokazati sve dokumente vezane uz vozilo, uključujući prometnu dozvolu i ugovor o kupoprodaji. Također je važno napomenuti da je potrebno platiti administrativne troškove koji su vezani uz prijenos, koji se obično kreću oko 10 do 20 eura.

Jedan od ključnih koraka u ovom procesu je i provjera da li vozilo nije opterećeno nekim dugovima ili pravnim teretima. To se može provjeriti putem sustava koji vodi Ministarstvo unutarnjih poslova ili putem javnih bilježnika. Ako je vozilo opterećeno, prijenos vlasništva neće biti moguć dok se ne podmire sve obveze.

Nakon što je prijenos vlasništva završen, nova vlasnica ili novi vlasnik vozila mora izvršiti registraciju vozila na svoje ime. To uključuje dobivanje nove prometne dozvole i registracijskih oznaka. U ovom trenutku, također je potrebno sklopiti osiguranje za vozilo, jer je to zakonska obveza. Bez osiguranja, vozilo ne može biti korišteno na cesti.

Važno je napomenuti da se prijenos vlasništva ne može izvršiti bez prisustva obje strane, osim u slučajevima kada je punomoć odobrena. Ako jedna strana ne može prisustvovati, potrebno je imati ovjerenu punomoć koja omogućuje drugoj strani da izvrši prijenos u njihovo ime. Ova punomoć mora biti ovjerena od strane javnog bilježnika kako bi bila pravno valjana.

Kao dodatak, preporučljivo je da obje strane zadrže kopije svih dokumenata koji su korišteni tijekom prijenosa, uključujući ugovor o kupoprodaji i sve druge relevantne papire. Ove kopije mogu poslužiti kao dokaz u slučaju bilo kakvih nesuglasica ili problema koji bi mogli nastati nakon prijenosa.

U konačnici, prijenos vlasništva vozila sa pravne na fizičku osobu može se činiti složenim procesom, ali uz pravilno razumijevanje i pripremu, može se uspješno završiti. Uz pravnu pomoć ili savjet stručnjaka, ovaj proces može postati puno jednostavniji i manje stresan. Uvijek je najbolje biti informiran i pripremljen kako bi se izbjegle neželjene komplikacije.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment