Presađivanje fikusa benjamina, popularne sobne biljke koja se često može vidjeti u domovima i uredima, može biti izazovno, ali i vrlo korisno. Ova biljka ne samo da obogaćuje zrak, već i dodaje estetsku vrijednost unutarnjim prostorima. Međutim, s vremenom, fikus benjamina može postati prevelik za svoj lonac ili može izgubiti hranjive tvari iz tla. U takvim slučajevima, presađivanje postaje nužno. U ovom članku istražit ćemo kada i kako pravilno presađivati fikus benjamina, kao i nekoliko korisnih savjeta za njegovu njegu.
Prvo, važno je znati kada je pravo vrijeme za presađivanje fikusa benjamina. Općenito, najbolje vrijeme za presađivanje je proljeće, kada biljka počinje aktivno rasti. Tijekom proljeća, fikus benjamina će lakše prihvatiti nove uvjete i brže se oporaviti od presađivanja. Ako primijetite da korijenje izlazi iz drenažnih rupa lonca ili da se biljka ne razvija onako kako bi trebala, to su znakovi da je vrijeme za presađivanje.
Prije nego što krenemo u proces presađivanja, potrebno je pripremiti sve što vam je potrebno. Pripremite novi lonac koji je otprilike 2-3 cm širi od trenutnog lonca. Osigurajte da lonac ima dobru drenažu kako bi spriječili nakupljanje vode, što može dovesti do truljenja korijena. Također, odaberite kvalitetnu zemlju za biljke koja je bogata hranjivim tvarima. Mješavina za sobne biljke ili mješavina koja sadrži treset, perlit i kompost često je najbolja opcija.
Kada ste pripremili sve potrebne materijale, vrijeme je za presađivanje. Prvo, pažljivo izvadite fikus iz starog lonca. To možete učiniti tako da lagano pritisnete strane lonca kako biste olabavili tlo. Ako je potrebno, pomoću drvenog štapića ili sličnog alata pomozite si da izvučete biljku. Budite oprezni da ne oštetite korijenje. Kada izvadite biljku, pregledajte korijenje. Ako primijetite smeđe ili trule dijelove, pažljivo ih odrežite sterilnim škarama ili nožem.
Nakon što ste pripremili biljku, stavite malo svježe zemlje na dno novog lonca. Zatim postavite fikus u sredinu lonca i pažljivo dodajte zemlju oko korijena, osiguravajući da biljka bude postavljena na istu dubinu kao i prije. Lagano pritisnite tlo oko korijena kako biste uklonili zrak i osigurali da biljka bude stabilna. Nakon što ste završili, dobro zalijte biljku kako biste pomogli tlu da se slegne i omogućili korijenju da se prilagodi novom okruženju.
Nakon presađivanja, važno je pravilno se brinuti za fikus benjamina. Prvih nekoliko tjedana, biljka može izgledati pomalo uvenulo, što je normalno jer se prilagođava novom loncu. Držite biljku na mirnom mjestu bez izravnog sunčevog svjetla dok se ne oporavi. Redovito provjeravajte vlažnost tla i zalijte samo kada je gornji sloj tla suh. Prekomjerno zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena, što je najčešći problem kod fikusa benjamina.
Osim pravilnog zalijevanja, važno je i osigurati dovoljno svjetlosti. Fikus benjamina najbolje raste na svijetlim, neizravnim svjetlima. Ako primijetite da su listovi počeli opadati, to može biti znak da biljka prima premalo svjetla. S druge strane, izravno sunčevo svjetlo može izgorjeti listove, stoga je važno pronaći ravnotežu.
Presađivanje fikusa benjamina može izgledati kao zastrašujući zadatak, ali uz prave alate, malo strpljenja i pažnju, možete osigurati da vaša biljka nastavi rasti i razvijati se. S pravim pristupom, fikus benjamina može postati prekrasan dio vašeg doma, donoseći svježinu i ljepotu u svaki prostor.