1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što je mitralna regurgitacija i koja je njezina anatomija?

Što je mitralna regurgitacija i koja je njezina anatomija?

Mitralna regurgitacija je stanje u kojem mitralni ventil srca ne zatvara se potpuno, što dovodi do povratka krvi iz lijeve klijetke u lijevi atrij tijekom sistole. Ova pojava može nastati zbog različitih uzroka, uključujući anatomske abnormalnosti ventila, oštećenja zbog reumatske bolesti, degenerativne promjene ili ishemijske bolesti srca. Razumijevanje anatomije mitralnog ventila i njegovih funkcija ključno je za razumijevanje ovog stanja.

Mitralni ventil, smješten između lijevog atrija i lijeve klijetke, sastoji se od dva lista: anteriornog i posteriornog. Ovi listi su povezani s papilarnih mišićima putem tetivastih vlakana, koja pomažu u održavanju ispravnog položaja ventila tijekom kontrakcije srca. Kada srce pumpa krv, mitralni ventil se otvara kako bi omogućio protok krvi iz atrija u klijetku, a zatim se zatvara kako bi spriječio povratak krvi u atrij.

U slučaju mitralne regurgitacije, oštećenje ili nepravilnosti na ventilu mogu uzrokovati da se ventil ne zatvara potpuno. Ovo može dovesti do povećanja volumena krvi koja se vraća u lijevi atrij, što može uzrokovati njegovo proširenje i povećanje tlaka u plućnim venama. Simptomi mitralne regurgitacije mogu uključivati umor, otežano disanje, palpitacije i edem. U težim slučajevima, ovo stanje može dovesti do srčane insuficijencije.

Jedan od najčešćih uzroka mitralne regurgitacije je degenerativna bolest ventila, koja se često javlja kod starijih osoba. U tom slučaju, tkivo ventila postaje labavo i ne može se pravilno zatvoriti. Također, reumatska groznica, koja može nastati kao posljedica neadekvatnog liječenja streptokoknih infekcija, može oštetiti mitralni ventil i uzrokovati regurgitaciju. Ishemijska bolest srca, koja može izazvati oštećenja srčanog mišića i papilarnih mišića, također može biti uzrok ovog stanja.

Da bi se dijagnosticirala mitralna regurgitacija, liječnici često koriste ultrazvuk srca, poznat kao ehokardiografija. Ova metoda omogućuje liječnicima da vizualiziraju strukturu ventila i protok krvi kroz srce. Na temelju rezultata ehokardiografije, liječnici mogu odrediti ozbiljnost regurgitacije i preporučiti odgovarajući tretman.

Tretman mitralne regurgitacije ovisi o ozbiljnosti stanja i simptomima koje pacijent doživljava. U blagim slučajevima, može biti dovoljan redoviti nadzor i kontrola simptoma. Međutim, ako je regurgitacija teža i uzrokuje značajne simptome ili srčanu insuficijenciju, liječnici mogu preporučiti kirurški zahvat. Kirurški zahvati mogu uključivati popravak ventila ili njegovu zamjenu umjetnim ventilom.

U zaključku, mitralna regurgitacija je stanje koje može imati značajan utjecaj na zdravlje srca, a razumijevanje njegove anatomije i uzroka je ključno za pravilan tretman i upravljanje. Ako sumnjate na ovo stanje ili imate simptome, važno je konzultirati se s liječnikom koji može provesti potrebne pretrage i preporučiti odgovarajuće liječenje.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment