1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Koje su najčešće bolesti i štetnici paradajza?

Koje su najčešće bolesti i štetnici paradajza?

Paradajz (Solanum lycopersicum) je jedna od najpopularnijih povrtnih kultura širom svijeta. Uzgaja se zbog svojih ukusnih plodova, ali kao i svaka druga biljka, paradajz je podložan raznim bolestima i napadima štetnika. Rano prepoznavanje i pravilan odgovor na ove probleme mogu značajno povećati prinos i kvalitetu plodova.

Jedna od najčešćih bolesti paradajza je plamenjača (Phytophthora infestans). Ova bolest se najčešće javlja u uvjetima visoke vlage i temperature. Simptomi uključuju smeđe mrlje na listovima koje se šire i uzrokuju propadanje cijele biljke. Prevencija plamenjače uključuje rotaciju usjeva, odabir otpornijih sorti i korištenje fungicida kada je to potrebno.

Osim plamenjače, paradajz može biti pogođen i bakterijskim bolestima, poput bakterijskog uvenuća (Ralstonia solanacearum). Ova bolest uzrokuje žutilo i uvenuće listova, a biljke često umiru brzo nakon pojave simptoma. Kako bi se spriječilo širenje ove bakterije, važno je održavati zdravu i čistu okolinu, kao i koristiti zdrave sadnice.

Gljivične bolesti, poput sive plijesni (Botrytis cinerea), također su česte kod paradajza. Ova bolest se najčešće javlja u vlažnim uvjetima i uzrokuje sivo-smeđe mrlje na plodovima i stabljikama. Da biste smanjili rizik od sive plijesni, redovito provjetravajte prostorije u kojima se uzgaja paradajz i izbjegavajte prekomjerno zalijevanje.

Pored bolesti, paradajz je često napadnut i raznim štetnicima. Među najpoznatijim štetnicima su lisne uši (Aphididae), koje se hrane sokom biljaka i mogu prenijeti viruse. Ove male, zeleni ili crni insekti mogu brzo kolonizirati biljke, uzrokujući njihovo slabljenje. Kontrola lisnih uši može se postići biološkim metodama, poput korištenja prirodnih predatora, ili kemijskim pesticidima.

Drugi česti štetnik je rajčica moljac (Tuta absoluta), koji može izazvati velike štete na plodovima. Ovaj insekt polaže jaja u plodove, a ličinke se hrane mesom ploda, uzrokujući truljenje i propadanje. U borbi protiv rajčice moljca preporučuje se korištenje feromonskih mamaca, kao i redovito uklanjanje zaraženih plodova.

Kao dodatak tim štetnicima, paradajz može biti pogođen i paukovim grinje (Tetranychus urticae), koji se često pojavljuju u suhim i vrućim uvjetima. Ovi mali insekti uzrokuju žutilo i opadanje listova, a mogu se kontrolirati prskanjem biljaka vodom ili primjenom akaricida.

Kako bi se smanjila mogućnost oboljenja i napada štetnika, važno je održavati dobru agrotehniku. To uključuje pravilno zalijevanje, gnojidbu, te redovito uklanjanje korova i ostataka bilja. Redovito pregledavanje biljaka može pomoći u ranom otkrivanju problema, što omogućava bržu i učinkovitiju reakciju.

Uzimajući u obzir sve ove čimbenike, uzgoj paradajza može biti izazovan, ali uz pravilan pristup i preventivne mjere, moguće je postići zdrave i plodne biljke. Edukacija o bolestima i štetnicima paradajza, kao i o najboljim praksama uzgoja, ključna je za uspjeh svakog vrtlara.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment