Međunarodni savez za sjećanje na holokaust, poznat i kao IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance), osnovan je s ciljem promicanja sjećanja na holokaust i poticanja obrazovanja o ovom strašnom dijelu povijesti. Osnovan 2000. godine, ovaj savez okuplja države članice, nevladine organizacije i razne institucije koje se bave pitanjima povezanima s holokaustom, antisemitizmom, i ljudskim pravima. U današnje vrijeme, kada se suočavamo s porastom antisemitizma i drugih oblika mržnje, važnost postojanja takvih organizacija postaje sve očitija.
Jedan od ključnih ciljeva IHRA-e je osigurati da sjećanje na holokaust ostane prisutno u kolektivnoj svijesti društva. To uključuje ne samo očuvanje sjećanja na žrtve holokausta, nego i edukaciju novih generacija o posljedicama mržnje, diskriminacije i netolerancije. IHRA potiče članice da razvijaju obrazovne programe i materijale koji će omogućiti mladima da razumiju povijesni kontekst holokausta i da razviju kritičko razmišljanje o pitanjima povezanima s ljudskim pravima.
Osim obrazovanja, IHRA se također bavi istraživanjem i prikupljanjem podataka o holokaustu. Ova organizacija surađuje s različitim institucijama i akademskim krugovima kako bi potaknula daljnja istraživanja i dokumentiranje ove teme. Na taj način, IHRA osigurava da se istina o holokaustu ne zaboravi i da se nova saznanja dijele s javnošću.
Međunarodni savez za sjećanje na holokaust također se zalaže za očuvanje memorijalnih mjesta i muzeja posvećenih holokaustu. Ovi prostori su od esencijalne važnosti za održavanje sjećanja na žrtve i pružaju fizičke dokaze o onome što se dogodilo tijekom Drugog svjetskog rata. Kroz suradnju s različitim institucijama, IHRA pomaže u očuvanju i unapređenju ovih mjesta kako bi buduće generacije mogle steći uvid u povijest i učiti iz nje.
Jedna od značajnih inicijativa IHRA-e je i razvoj smjernica za obrazovne institucije. Ove smjernice pomažu školama i sveučilištima u izradi kurikuluma koji će uključivati teme vezane uz holokaust, kao i promicanje tolerancije i međusobnog poštovanja među različitim etničkim i vjerskim skupinama. Učenje o holokaustu ne bi trebalo biti samo povijesna lekcija, već i prilika za razumijevanje suvremenih društvenih problema i jačanje ljudskih prava.
Osim obrazovanja i istraživanja, IHRA se također bavi zagovaranjem politika koje će se boriti protiv antisemitizma i svih oblika diskriminacije. U suradnji s vladama zemalja članica, IHRA nastoji osigurati da se zakoni i politike usmjere prema zaštiti prava manjinskih skupina i promicanju ravnopravnosti. Ova borba je posebno važna u današnjem društvu, gdje se često susrećemo s porastom nacionalizma i netolerancije.
Međunarodni savez za sjećanje na holokaust igra ključnu ulogu u očuvanju sjećanja na jedan od najtragičnijih događaja u povijesti čovječanstva. Njegovi napori da educira, istražuje i zagovara ljudska prava od suštinskog su značaja za izgradnju boljeg društva koje će se temeljiti na poštovanju, toleranciji i razumijevanju. Kako bi se osiguralo da se povijest ne ponovi, važno je da svaki pojedinac preuzme odgovornost za očuvanje sjećanja na holokaust i za borbu protiv svih oblika mržnje i netolerancije.