1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Mogu li se gljivice pojaviti tijekom menstruacije?

Mogu li se gljivice pojaviti tijekom menstruacije?

Menstruacija je prirodan proces koji prolazi svaka žena, no mnoge se žene pitaju utječe li ovaj fiziološki fenomen na pojavu raznih zdravstvenih problema, uključujući i gljivične infekcije. Gljivice, a posebno vrsta Candida albicans, mogu se pojaviti u različitim uvjetima, a hormonalne promjene koje se događaju tijekom menstrualnog ciklusa mogu imati određeni utjecaj na ravnotežu mikroorganizama u tijelu.

Za početak, važno je razumjeti da su gljivice prisutne u tijelu svake osobe, ali se obično nalaze u ravnoteži s bakterijama. Tijekom menstruacije, razine hormona kao što su estrogen i progesteron variraju, što može utjecati na vaginalnu floru. Neki stručnjaci vjeruju da povećana razina estrogena može potaknuti rast gljivica, što može dovesti do pojave infekcija.

Osim hormonalnih promjena, menstrualna krv može stvoriti povoljne uvjete za rast gljivica, jer je to vlažno i hranjivo okruženje. Korištenje tampona ili uložaka također može utjecati na pH vrijednost vaginalnog okoliša. Ako se higijena ne održava pravilno, to može stvoriti dodatne uvjete za razvoj gljivičnih infekcija.

Žene koje imaju povijest gljivičnih infekcija mogu primijetiti da se simptomi pogoršavaju tijekom menstruacije. Simptomi gljivične infekcije uključuju svrbež, peckanje, crvenilo, a često i iscjedak koji može biti bijel i sirast. U takvim slučajevima, važno je potražiti savjet liječnika ili ginekologa kako bi se odredila odgovarajuća terapija.

Osim hormonalnih i okolišnih faktora, postoje i drugi rizici koji mogu povećati vjerojatnost pojave gljivica tijekom menstruacije. Na primjer, stres, nepravilna prehrana, smanjen imunitet ili uzimanje antibiotika mogu utjecati na ravnotežu mikroflora. Antibiotici uništavaju ne samo štetne bakterije, već i one korisne, što može omogućiti gljivicama da se razmnože.

Kako bi se smanjio rizik od gljivičnih infekcija tijekom menstruacije, preporučuje se održavanje dobre higijene. To uključuje redovito mijenjanje tampona ili uložaka, kao i korištenje pH neutralnih sapuna za intimnu njegu. Izbjegavanje uskih i sintetičkih donjih dijelova rublja također može pomoći u održavanju suhog i prozračnog okruženja.

Osim higijene, važno je i obratiti pažnju na prehranu. Uravnotežena prehrana bogata voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama može pomoći u jačanju imunološkog sustava. Također, smanjenje unosa šećera može biti korisno jer visoke razine šećera mogu potaknuti rast gljivica. Probiotici, koji se nalaze u jogurtu i fermentiranim namirnicama, također mogu pomoći u održavanju zdrave ravnoteže bakterija u tijelu.

Za žene koje redovito doživljavaju gljivične infekcije, možda će biti potrebno provesti dodatne pretrage kako bi se isključili drugi uzroci. Na primjer, dijabetes ili hormonalne poremećaje mogu također biti faktori koji doprinose učestalosti gljivičnih infekcija. U takvim slučajevima, liječnik može preporučiti dodatne testove ili promjene u načinu života kako bi se smanjio rizik od ponovne pojave.

U zaključku, iako se gljivice mogu pojaviti tijekom menstruacije, to ne mora biti pravilo. Svaka žena je jedinstvena, a uzroci gljivičnih infekcija mogu varirati. Održavanje dobre higijene, zdrave prehrane i redovite medicinske preglede mogu pomoći u smanjenju rizika od infekcija i osigurati zdravije menstrualne cikluse. Ako primijetite bilo kakve simptome koji vas brinu, obavezno se obratite svom liječniku za savjet i pomoć.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment