Microneedling, poznat i kao terapija mikroiglicama, postao je sve popularniji tretman u svijetu ljepote. Ova tehnika se koristi za poboljšanje izgleda kože, smanjenje ožiljaka, bora i proširenih pora. Iako se najčešće provodi u profesionalnim salonima, mnogi ljudi žele znati kako izvesti microneedling kod kuće. U ovom članku pružit ćemo vam detaljnu uputu kako to učiniti sigurno i učinkovito.
Prvo i osnovno, važno je napomenuti da microneedling zahtijeva određenu pripremu. Prije nego što krenete, osigurajte se da imate sve potrebne alate i proizvode. Za microneedling kod kuće trebat će vam derma valjak s iglicama dužine između 0,25 mm i 0,5 mm, koji je idealan za kućnu upotrebu. Duže iglice mogu uzrokovati oštećenje kože ako se ne koriste pravilno. Osim derma valjka, trebat će vam i antiseptički sprej, serum za njegu kože koji odgovara vašem tipu kože, te sredstvo za dezinfekciju.
Prvo, pripremite svoju kožu. Operite lice blagim sredstvom za čišćenje i osušite ga tapkajući ručnikom. Zatim, dezinfikujte područje na kojem ćete raditi microneedling. To možete učiniti koristeći antiseptički sprej. Ovaj korak je ključan kako biste spriječili infekciju i osigurali da je koža čista prije početka tretmana.
Kada je koža spremna, vrijeme je da upotrijebite derma valjak. Počnite s jedne strane lica i lagano valjajte valjak preko kože. Važno je da ne vršite preveliki pritisak; cilj je da iglice probiju gornji sloj kože, a ne da ga povrijede. Pomaknite se u različitim smjerovima: horizontalno, vertikalno i dijagonalno. Svaku regiju tretirajte otprilike 4 do 5 puta. Budite pažljivi oko osjetljivijih područja, poput oko očiju i usana.
Nakon što ste završili s microneedlingom, vaša koža može izgledati crveno i osjetljivo. To je normalno i obično prolazi unutar nekoliko sati. Odmah nakon tretmana, preporučuje se primjena seruma koji sadrži aktivne sastojke poput hijaluronske kiseline, vitamina C ili peptida. Ovi proizvodi pomažu u hidrataciji kože i potiču njenu regeneraciju. Nanesite serum nježnim pokretima prstiju, izbjegavajući prekomjerno trljanje ili pritisak na kožu.
Ne zaboravite na njegu nakon tretmana. Izbjegavajte sunčanje i obavezno koristite kremu sa zaštitnim faktorom, jer je koža osjetljivija nakon microneedlinga. Također, izbjegavajte korištenje jakih kemijskih sredstava i agresivnih pilinga barem tjedan dana nakon tretmana. Važno je dati koži vremena da se oporavi i regenerira.
Microneedling kod kuće može biti učinkovit način za poboljšanje izgleda kože, ali je važno pridržavati se pravila sigurnosti. Ako primijetite bilo kakve neobične reakcije poput jakih crvenila, oteklina ili bolova, odmah prekinite tretman i posavjetujte se s dermatologom. Također, ako imate povijest problema s kožom poput ekcema, psorijaze ili akni, svakako se posavjetujte s stručnjakom prije nego što započnete s microneedlingom kod kuće.
U konačnici, microneedling kod kuće može biti vrlo uspješan ako se pravilno izvede. Ulaganje u kvalitetne alate i proizvode te pridržavanje higijenskih mjera ključni su za postizanje dobrih rezultata. Na ovaj način možete uživati u prednostima microneedlinga, a da pritom ne potrošite značajnu svotu novca na profesionalne tretmane. Cijena derma valjka obično se kreće između 20 i 50 eura, dok serumi mogu biti skuplji, ovisno o njihovim sastojcima.