Otitis media s efuzijom (OME) je stanje koje se obično javlja kod djece, ali može utjecati i na odrasle. Ova bolest se karakterizira nakupljanjem tekućine u srednjem uhu bez prisutnosti akutne infekcije. OME može biti posljedica raznih uzroka, uključujući prehlade, alergije ili promjene tlaka. U ovom članku istražit ćemo uzroke, simptome, dijagnozu i moguće tretmane otitisa medija s efuzijom, kao i njegov utjecaj na sluh i kvalitetu života pacijenata.
Kada govorimo o uzrocima OME, najčešće se spominju upale gornjih dišnih puteva, koje mogu izazvati oticanje Eustahijeve cijevi. Eustahijeva cijev povezuje srednje uho s grlom i pomaže u regulaciji tlaka unutar uha. Kada je ova cijev otečena ili blokirana, zrak ne može ući u srednje uho, što dovodi do nakupljanja tekućine. Osim prehlade, alergije na pelud ili prašinu mogu također uzrokovati upalu i otežati normalan protok zraka. U nekim slučajevima, anatomske abnormalnosti, kao što su uvećani adenoidi, mogu doprinijeti razvoju OME.
Simptomi otitisa medija s efuzijom mogu varirati, ali najčešće uključuju osjećaj punoće ili pritiska u uhu, smanjenje sluha, te eventualno bol u uhu. Djeca koja pate od OME često postaju razdražljiva ili imaju poteškoće s koncentracijom. Zbog smanjenog sluha, njihova komunikacija i razvoj govora mogu biti ugroženi, što može dovesti do dodatnih problema u učenju i socijalizaciji. Ako se OME ne liječi, može dovesti do trajnog oštećenja sluha.
Dijagnoza OME obično započinje pregledom liječnika koji će koristiti otoskop kako bi pregledao uho i procijenio prisutnost tekućine. U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti dodatne pretrage, poput audiograma, kako bi se procijenila razina sluha. Ove pretrage pomažu u određivanju ozbiljnosti stanja i planiranju odgovarajućeg liječenja.
Kada je u pitanju liječenje otitisa medija s efuzijom, postoji nekoliko opcija. U mnogim slučajevima, OME će se povući samostalno tijekom nekoliko mjeseci, pa liječnici često preporučuju praćenje stanja bez agresivnog liječenja. Međutim, ako simptomi traju duže od tri mjeseca ili ako pacijent ima značajne probleme sa sluhom, mogu se razmotriti različite terapije. Jedna od najčešćih opcija je umetanje cjevčica za ventilaciju u uho, što pomaže u drenaži tekućine i vraćanju normalnog tlaka. Ova procedura može značajno poboljšati sluh i smanjiti rizik od ponovnih infekcija.
Pored kirurških intervencija, postoje i konzervativni pristupi koji uključuju korištenje dekongestiva ili antihistaminika kako bi se smanjila oteklina Eustahijeve cijevi. Također, važno je kontrolirati alergije i izbjegavati iritante poput dima i zagađenja, koji mogu pogoršati simptome. U nekim slučajevima, može se preporučiti i rehabilitacija sluha za djecu koja su pretrpjela značajno oštećenje sluha zbog OME.
U zaključku, otitis media s efuzijom je stanje koje može značajno utjecati na kvalitetu života, posebno kod djece. Važno je pravovremeno prepoznati simptome i potražiti medicinsku pomoć kako bi se izbjegle dugoročne posljedice po sluh i razvoj. Ako sumnjate na OME, obratite se svom liječniku koji će vam pomoći u postavljanju dijagnoze i odabrati najbolji tretman za vas ili vaše dijete.