Drvo za loženje predstavlja jedan od najpopularnijih izvora topline u mnogim domaćinstvima, osobito tijekom hladnih zimskih mjeseci. No, kao i sa svim drugim energentima, cijena drva za loženje može varirati ovisno o različitim faktorima. U ovom članku istražit ćemo trenutne cijene drva za loženje, njihove varijacije te savjete o tome kako odabrati kvalitetno drvo za loženje.
Prvo, kada govorimo o cijenama drva za loženje, važno je napomenuti da se one razlikuju ovisno o vrsti drva. Najčešće vrste drva koje se koriste za loženje su bukva, hrast, jasen i bor. Bukva i hrast su među najtraženijim vrstama zbog svoje visoke kalorične vrijednosti i dugog trajanja gorenja. Cijena tih vrsta drva može se kretati od 60 do 90 eura po prostornom metru, ovisno o kvaliteti i suhoći drva. S druge strane, bor, koji je manje kaloričan i brže gori, može biti jeftiniji, s cijenama od 40 do 70 eura po prostornom metru.
Osim vrste drva, cijena drva za loženje ovisi i o njegovoj obradi. Na tržištu možete pronaći različite oblike drva – cijele trupce, sekane drva ili drvo koje je već pripremljeno za loženje. Pripremljeno drvo za loženje, koje je već posječeno na odgovarajuće dimenzije i sušeno, obično ima višu cijenu zbog dodatne obrade. Cijena za takvo drvo može biti i do 20% viša nego za sirovo drvo. Također, potražnja za drvom za loženje značajno se povećava u zimskim mjesecima, što može dodatno utjecati na cijene.
Još jedan važan faktor koji utječe na cijenu drva za loženje je lokacija. U nekim dijelovima Hrvatske, poput slavonskih regija, cijene mogu biti niže zbog blizine šuma i lakšeg pristupa drvetu. U urbanim područjima, međutim, cijene mogu biti više zbog troškova transporta i veće potražnje. Kada kupujete drvo, svakako provjerite lokalne ponude i usporedite cijene kako biste pronašli najbolju opciju za vas.
Uz cijene, važno je obratiti pažnju i na kvalitetu drva koje kupujete. Suho drvo gori bolje i proizvodi više topline nego mokro drvo, stoga je uvijek preporučljivo kupovati drvo koje je sušeno najmanje 6 mjeseci. Mokro drvo može uzrokovati probleme u dimnjaku zbog stvaranja čađe i smanjene učinkovitosti grijanja. Prilikom kupnje, pitajte prodavača o načinu sušenja drva i provjerite je li drvo pravilno spremljeno kako bi se izbjeglo nakupljanje vlage.
Kada je riječ o nabavci drva za loženje, možete razmotriti i mogućnost kupnje direktno od lokalnih šumarskih poduzeća ili od privatnih vlasnika. Često možete pronaći povoljnije cijene ako kupujete direktno od proizvođača, a uz to imate priliku saznati više o vrsti drva i njegovoj obradi. Alternativno, postoje i online platforme gdje možete naručiti drvo za loženje, što može biti praktično, ali budite oprezni i provjerite recenzije i reputaciju prodavača.
U konačnici, cijena drva za loženje može znatno varirati, ali uz prave informacije i malo istraživanja, možete pronaći najbolju opciju za vaše potrebe. Drvo za loženje ne samo da pruža toplinu, već stvara i ugodnu atmosferu u vašem domu, a pravilno odabrano drvo može biti dugoročna investicija koja će vam osigurati ugodnu zimu.