1. Početna
  2. Financije & Pravo
  3. Kako se razvija potrošnja energije u svijetu?

Kako se razvija potrošnja energije u svijetu?

Potrošnja energije u svijetu postaje sve važnija tema, s obzirom na izazove s kojima se suočavamo u vezi s održivim razvojem i klimatskim promjenama. Od industrijskih revolucija do današnjih dana, način na koji koristimo energiju oblikuje našu civilizaciju, ekonomiju i okoliš. Danas, globalna potrošnja energije dostiže nezamislive razine, a svi smo svjesni potreba za smanjenjem emisije stakleničkih plinova i prelaskom na obnovljive izvore energije.

Prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA), globalna potrošnja energije porasla je za 2,9% u 2021. godini, što je najbrži rast od 2010. godine. Ovaj rast potrošnje energije rezultat je oporavka gospodarstava nakon pandemije COVID-19. Unatoč trenutnom povećanju potrošnje fosilnih goriva, postoji snažna tendencija prema obnovljivim izvorima energije, koji su postali sve važniji dio globalnog energetskog miksa.

U 2021. godini, obnovljivi izvori energije činili su 29% globalne potrošnje električne energije, a očekuje se da će taj postotak rasti kako vlade i potrošači prepoznaju prednosti solarne, vjetroelektrične i drugih oblika obnovljive energije. Prelazak na obnovljive izvore energije ne samo da pomaže u smanjenju emisije CO2, već i potiče gospodarstva, stvara nova radna mjesta i smanjuje ovisnost o uvozu fosilnih goriva.

Nažalost, globalna potrošnja energije još uvijek je snažno povezana s fosilnim gorivima. Nafta, prirodni plin i ugljen i dalje čine oko 80% ukupne globalne potrošnje energije. Korištenje ugljena, iako se smanjuje u razvijenim zemljama, raste u zemljama u razvoju gdje je često najjeftiniji izvor energije. Ova situacija stvara značajne izazove u borbi protiv klimatskih promjena, jer sagorijevanje fosilnih goriva oslobađa velike količine stakleničkih plinova u atmosferu.

Osim promjene izvora energije, važno je i povećanje energetske učinkovitosti. Uvođenjem energetski učinkovitijih tehnologija i mjera, moguće je smanjiti potrošnju energije bez ugrožavanja kvalitete života. Primjerice, LED rasvjeta, energetski učinkoviti uređaji i poboljšana izolacija zgrada mogu značajno smanjiti potrošnju energije. Prema IEA, poboljšanja u energetskoj učinkovitosti mogla bi smanjiti globalnu potrošnju energije za 30% do 2030. godine, čime bi se znatno smanjila potreba za novim izvorima energije.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti i rastuću ulogu električnih vozila (EV) u smanjenju potrošnje fosilnih goriva. S porastom cijena goriva i sve većom dostupnošću tehnologije, sve više ljudi prelazi na električna vozila. Očekuje se da će do 2030. godine više od 30% novih automobila biti električnih, što će dodatno smanjiti potrošnju nafte i povezane emisije CO2.

Međutim, prelazak na električna vozila također nosi izazove, poput potrebe za povećanjem kapaciteta električne mreže i proizvodnje obnovljive energije kako bi se zadovoljile nove potrošnje. To zahtijeva ulaganja u infrastrukturu i tehnologiju, kao i promjene u politici i regulativi.

U zaključku, potrošnja energije u svijetu prolazi kroz značajne promjene. S jedne strane, suočavamo se s izazovima povezanima s fosilnim gorivima i njihovim utjecajem na okoliš, dok s druge strane svjedočimo rastućem interesu za obnovljive izvore i energetsku učinkovitost. Kako bi se osiguralo održivo korištenje energije u budućnosti, potrebno je kombinirati tehnologiju, politiku i obrazovanje kako bismo stvorili energijski sustav koji je ekološki prihvatljiv, ekonomski održiv i socijalno pravedan.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment