Graviditet je jedno od najuzbudljivijih i najvažnijih razdoblja u životu žene. Tijekom devet mjeseci, tijelo prolazi kroz mnoge promjene, a razvoj fetusa dolazi s različitim fazama, tjedan po tjedan. Ovaj članak pruža detaljan pregled što se događa s trudnicom i fetusom tijekom svakog tjedna trudnoće, kako bi se pomoglo budućim majkama da se pripreme za dolazak novog člana obitelji.
U prvom tromjesečju, koje obuhvaća prva tri mjeseca trudnoće, tijelo se počinje prilagođavati novom stanju. U prvom tjednu, zapravo se još uvijek ne smatra trudnoćom, jer se ovulacija i oplodnja događaju. Međutim, početak menstrualnog ciklusa označava prvi tjedan trudnoće. U drugom tjednu, oplodnja se događa, a embrij se počinje razvijati. Već u trećem tjednu, embrij se implantira u maternicu, a trudnica može osjetiti prve simptome, kao što su umor i jutarnja mučnina.
Kada dođemo do četvrtog tjedna, razina hormona hCG počinje rasti, što može dovesti do pozitivnog testa na trudnoću. Tijekom petog tjedna, srce embrija počinje kucati, a trudnica može primijetiti promjene u svom tijelu, poput osjetljivosti grudi. U šestom tjednu, fetus počinje razvijati osnovne strukture, a trudnica može osjetiti dodatne simptome, poput čestih promjena raspoloženja i mučnine.
U sedmom tjednu, veličina fetusa odgovara veličini borovnice, a počinju se formirati udovi. Tijekom osmog tjedna, fetus razvija osnovne značajke lica, a trudnica može primijetiti dodatne promjene u svom tijelu. Deveti tjedan donosi daljnji razvoj organa, a trudnica može doživjeti pojačanu umor i emocionalne promjene.
Deseti tjedan označava kraj prvog tromjesečja. Fetus je sada veličine limuna, a svi su glavni organi razvijeni. Trudnica može osjetiti olakšanje jer se simptomi jutarnje mučnine često smanjuju. U drugom tromjesečju, koje traje od 13. do 27. tjedna, trudnice obično se osjećaju bolje. Tijekom 11. tjedna, fetus počinje razvijati kosti, a trudnica može primijetiti povećanje apetita.
Tijekom 12. tjedna, fetus već izgleda kao mali čovjek, a trudnica može osjetiti prve pokrete fetusa, koji su obično suptilni. U 13. tjednu, trudnice često doživljavaju poboljšanje raspoloženja, dok se fetus još uvijek razvija. U 14. tjednu, fetus može početi stvarati hormone, a trudnica može primijetiti rast trbuha.
U 15. tjednu, fetus počinje razvijati genitalije, a trudnica može doživjeti dodatne promjene u koži, poput tamnjenja. Tijekom 16. tjedna, fetus može početi reagirati na zvukove iz okoline, a trudnica može osjetiti dodatnu energiju. U 17. tjednu, fetus postaje aktivniji, a trudnica može osjetiti prve jasne pokrete.
U 18. tjednu, trudnica može obaviti ultrazvuk kako bi provjerila zdravlje fetusa. Tijekom 19. tjedna, fetus se nastavlja razvijati, a trudnica može primijetiti promjene u svojoj koži i kosi. U 20. tjednu, trudnica može osjetiti kako joj se trbuh počinje značajno povećavati. Tijekom 21. tjedna, fetus razvija okus i miris, dok trudnica može osjetiti pojačane pokrete.
U 22. tjednu, fetus postaje sve aktivniji, a trudnica može primijetiti promjene u spavanju. Tijekom 23. tjedna, fetus razvija slojeve kože, a trudnica može imati sve više simptoma trudnoće. U 24. tjednu, fetus postaje osjetljiv na svjetlost, a trudnica može osjetiti fizičke promjene.
U 25. tjednu, fetus počinje razvijati vlastiti imunološki sustav, a trudnica može doživjeti dodatne promjene u svom tijelu. Tijekom 26. tjedna, fetus se priprema za rođenje, dok trudnica može osjetiti pojačanu potrebu za odmaranjem. U 27. tjednu, fetus razvija svoje plućne funkcije, a trudnica se bliži kraju drugog tromjesečja.
Treće tromjesečje započinje u 28. tjednu, kada fetus počinje dobivati na težini. Tijekom 29. tjedna, trudnica može doživjeti pojačanu nelagodu, dok se fetus nastavlja razvijati. U 30. tjednu, trudnica može osjetiti jače pokrete fetusa, a tijelo se priprema za porođaj. Tijekom 31. tjedna, fetus počinje dobivati potrebne hranjive tvari, dok trudnica može doživjeti emocionalne promjene.
U 32. tjednu, fetus se priprema za rođenje, a trudnica može primijetiti promjene u svom tijelu i raspoloženju. Tijekom 33. tjedna, trudnica može osjetiti pojačanu nelagodu i umor. U 34. tjednu, fetus postaje sve veći, a trudnica se priprema za dolazak bebe. U 35. tjednu, trudnica može osjetiti kontrakcije, dok fetus nastavlja s razvojem.
U 36. tjednu, trudnica se bliži porođaju, a fetus se pozicionira za izlazak. Tijekom 37. tjedna, trudnica može osjetiti pojačanu potrebu za odmorom. U 38. tjednu, trudnica se priprema za porod, dok fetus postaje sve spremniji za život izvan maternice. U 39. tjednu, trudnica može doživjeti kontrakcije, a fetus je spreman za dolazak u svijet. Na kraju, u 40. tjednu, trudnica može očekivati porođaj, a cijela obitelj s nestrpljenjem iščekuje dolazak novog člana.