1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Koji su židovski blagdani u Hrvatskoj?

Koji su židovski blagdani u Hrvatskoj?

Židovski blagdani imaju bogatu povijest i tradiciju koja se proteže kroz stoljeća. U Hrvatskoj, gdje je židovska zajednica prisutna već tisućama godina, ti blagdani igraju važnu ulogu u očuvanju kulture i identiteta. Svaki od blagdana nosi posebna značenja i običaje, a u nastavku ćemo istražiti najvažnije od njih.

Jedan od najvažnijih židovskih blagdana je Šabat, koji se slavi svakog tjedna od zalaska sunca u petak do zalaska sunca u subotu. Šabat je vrijeme odmora i duhovnog obnavljanja, kada se obitelj okuplja, moli i uživa u zajedničkim obrocima. Tijekom Šabata, židovi se suzdržavaju od rada i raznih aktivnosti, posvećujući se duhovnim pitanjima i obiteljskim vrijednostima.

Osim Šabata, važni blagdani uključuju Pesah, koji se slavi u proljeće i obilježava izlazak Židova iz Egipta. Tijekom Pesaha, židovske obitelji provode Seder, tradicionalnu večeru koja se sastoji od simboličnih jela, poput nevaseljenog kruha (mace) i gorkog bilja. Ovaj blagdan podsjeća na slobodu i oslobođenje, a obitelji se okupljaju kako bi zajedno obilježile ovaj važan trenutak u povijesti svog naroda.

Još jedan značajan blagdan je Roš Hašana, židovska Nova godina koja se slavi u jesen. To je vrijeme introspekcije i molitve, kada se vjernici pripremaju za dan suda, Jom Kipur. Tijekom Roš Hašane, običaj je jesti slatke namirnice, poput meda i jabuka, kako bi se osigurala slatka godina. Ovaj blagdan poziva na promišljanje o prošloj godini i donošenje odluka za nadolazeću.

Jom Kipur, ili Dan pomirenja, najvažniji je blagdan u židovskom kalendaru. Slavi se 10. dana mjeseca Tishrei, a označava kraj deset dana pokajanja koji započinju s Roš Hašanom. Tijekom ovog dana, židovi poste i mole, tražeći oprost za svoje grijehe i tražeći duhovno pomirenje. Jom Kipur je trenutak ozbiljnosti i duhovnog preispitivanja, a mnogi ga doživljavaju kao priliku za novi početak.

Blagdan Sukot, poznat i kao Blagdan koliba, slavi se petnaestog dana Tishreja i traje tjedan dana. Tijekom Sukota, židovi grade kolibe (sukot) vani kako bi simbolizirali putovanje kroz pustinju i Božju zaštitu tijekom tog vremena. Obitelj se okuplja u kolibama, jede obroke i moli, prisjećajući se Božje dobrote i zaštite.

Hanuka, poznata kao Blagdan svjetlosti, slavi se u prosincu i traje osam dana. Ovaj blagdan obilježava ponovni posvetu Hrama u Jeruzalemu nakon pobjede Makabejaca. Tijekom Hanuke, židovi pale svijeće na menori, jedu pržene krumpiriće (latkes) i igraju se s drvenim igračkama (dreidel). Hanuka je vrijeme radosti i obiteljskih okupljanja, a naglašava važnost vjere i otpora.

U Hrvatskoj, židovska zajednica održava tradiciju ovih blagdana i organizira različite događaje i okupljanja. Tijekom blagdana, mnoge židovske zajednice otvaraju svoja vrata i pozivaju širu javnost da sudjeluje u proslavama, čime se jača međusobno razumijevanje i tolerancija. U Zagrebu, Rijeci i drugim gradovima, organiziraju se izložbe, predavanja i kulturne manifestacije vezane uz židovsku kulturu i tradiciju.

Židovski blagdani u Hrvatskoj ne samo da su prilika za proslavu i okupljanje, već i za očuvanje i prenošenje kulturnog nasljeđa na mlađe generacije. Kroz učenje o povijesti i tradiciji, židovska zajednica nastoji održati svoj identitet i osnažiti veze unutar zajednice. U svijetu koji se brzo mijenja, važnost ovih blagdana ostaje neizmjerna, pružajući osjećaj pripadnosti i zajedništva.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment