Električni bojler je uređaj koji nam omogućuje brzo i jednostavno zagrijavanje vode za kućanske potrebe. Međutim, s vremenom, mineralne tvari u vodi, posebno kalcij i magnezij, mogu se taložiti unutar bojlera u obliku kamenca. Ovaj kamenac može značajno smanjiti učinkovitost bojlera, povećati potrošnju energije, a u najgorem slučaju, može dovesti do oštećenja uređaja. Stoga je važno redovito održavati bojler i provoditi čišćenje od kamenca. U ovom članku ćemo detaljno objasniti kako to učiniti.
Prije nego što započnete s čišćenjem bojlera, važno je isključiti uređaj iz struje. Za to je najbolje isključiti osigurač na glavnoj ploči kako biste bili sigurni da nema opasnosti od električnog udara. Nakon što ste isključili bojler, zatvorite dovod vode i pripremite se za ispuštanje preostale vode iz bojlera. U tu svrhu, na dnu bojlera nalazi se ventil za ispuštanje vode. Priključite crijevo na ovaj ventil i usmjerite ga u kadu ili van kako biste izbjegli poplavu. Otvorite ventil i pustite da se sva voda isprazni.
Kada je bojler potpuno ispraznjen, možete pristupiti unutrašnjosti bojlera. U većini slučajeva, bojler ima anodni štap koji je potrebno ukloniti. Ovaj štap štiti bojler od korozije, ali može biti prekriven kamencom. Uklonite anodni štap pomoću odgovarajuće ključeve i pregledajte ga. Ako je prekriven kamencom, potrebno ga je očistiti ili zamijeniti.
Nakon što ste uklonili anodni štap, vrijeme je da se posvetite čišćenju unutrašnjosti bojlera. Postoji nekoliko načina na koje to možete učiniti. Jedan od najpopularnijih metoda je korištenje octa ili specijaliziranih sredstava za uklanjanje kamenca. Ako se odlučite za ocat, pomiješajte ga s vodom u omjeru 1:1 i ulijte u bojler. Ostavite smjesu da djeluje nekoliko sati, pa čak i preko noći, kako bi se kamenac omekšao.
Nakon što je ocat odradio svoje, vrijeme je da ispraznite bojler od otopine. Ponovno otvorite ventil za ispuštanje i isperite bojler s čistom vodom. Ova faza je ključna jer je potrebno ukloniti sve ostatke octa ili sredstva za uklanjanje kamenca kako bi se izbjegle buduće komplikacije.
Nakon ispiranja, vratite anodni štap na svoje mjesto i zatvorite ventil za ispuštanje. Sljedeći korak je ponovno spojiti dovod vode i uključiti bojler. Prije nego što uključite uređaj, provjerite jeste li sve dijelove pravilno vratili na mjesto. Kada se bojler napuni vodom, uključite ga i provjerite radi li ispravno.
Preporučuje se da se postupak čišćenja bojlera od kamenca ponavlja najmanje jednom godišnje, a u područjima s tvrdom vodom, možda čak i češće. Na ovaj način ne samo da produžujete vijek trajanja svog bojlera, već i osiguravate njegovu učinkovitost, što može rezultirati uštedom energije i novca. Kada se bojler redovito održava, možete značajno smanjiti troškove električne energije, jer će uređaj raditi efikasnije.
U zaključku, čišćenje električnog bojlera od kamenca je važan postupak koji svatko može obaviti. Uz malo truda i pravilan pristup, osigurati ćete dugotrajan rad vašeg uređaja. Ne zaboravite, redovito održavanje je ključno za očuvanje svih kućanskih aparata, pa tako i bojlera. Uživajte u toploj vodi bez brige!