1. Početna
  2. Financije & Pravo
  3. Koje su političke stranke u Velikoj Britaniji?

Koje su političke stranke u Velikoj Britaniji?

Političke stranke u Velikoj Britaniji igraju ključnu ulogu u oblikovanju političkog pejzaža zemlje. Njihovo djelovanje ne samo da utječe na donošenje zakona, već također oblikuje javno mnijenje i društvene norme. U ovoj analizi, istražit ćemo glavne političke stranke, njihovu povijest, ideologije, te utjecaj koji imaju na britansko društvo.

Jedna od najstarijih i najutjecajnijih političkih stranaka u Velikoj Britaniji je Konzervativna stranka, koja je osnovana 1834. godine. Ova stranka se tradicionalno zalaže za slobodno tržište, smanjenje državne intervencije u ekonomiji i očuvanje tradicionalnih vrijednosti. Konzervativci su često povezani s politikama koje favoriziraju bogate i poduzetnike, a njihova politika obično uključuje smanjenje poreza i smanjenje javnih troškova. Konzervativna stranka je imala značajan utjecaj na britansku politiku, posebno tijekom vladavine Margaret Thatcher od 1979. do 1990. godine.

Nasuprot Konzervativnoj stranci, nalazi se Laburistička stranka, koja je osnovana 1900. godine s ciljem zastupanja interesa radnika i sindikata. Laburisti se zalažu za socijalnu pravdu, jednakost i javne usluge, te su često povezani s politikama koje uključuju visoke poreze za bogate i ulaganja u javno zdravstvo i obrazovanje. Tijekom 20. stoljeća, Laburistička stranka je bila na vlasti nekoliko puta, a njen najpoznatiji vođa bio je Tony Blair, koji je provodio politiku poznatu kao „Treći put“, koja je pokušavala uravnotežiti liberalne i socijalističke ideje.

Osim ovih dviju dominantnih stranaka, Velika Britanija ima i druge manje stranke koje također igraju važnu ulogu u političkom životu. Liberalno-demokratska stranka, koja se formirala 1988. godine, nudi alternativu konzervativnoj i laburističkoj politici. Ova stranka se zalaže za građanska prava, liberalizaciju društva i zaštitu okoliša. Njihov utjecaj je posebno bio vidljiv tijekom koalicijske vlade s konzervativcima između 2010. i 2015. godine.

Osim Liberalno-demokratske stranke, postoji i Škotska nacionalna stranka (SNP), koja se zalaže za neovisnost Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva. SNP je postala dominantna snaga u škotskom parlamentu, a njihova politika uključuje jačanje škotske autonomije i razvoj socijalnih politika koje se temelje na načelima jednakosti i pravde. U posljednje vrijeme, SNP je postao sve utjecajniji, posebno nakon referenduma o neovisnosti 2014. godine.

Još jedna stranka koja se ističe je Zeleni, stranka koja se fokusira na pitanja zaštite okoliša i održivog razvoja. Njihova politika uključuje prijedloge za smanjenje emisija stakleničkih plinova, poticanje obnovljivih izvora energije i zaštitu prirodnih resursa. Zeleni su privukli pažnju birača, posebno među mladima, koji su zabrinuti zbog klimatskih promjena i okoliša.

U posljednje vrijeme, politički pejzaž Velike Britanije bio je dodatno kompliciran izlaskom iz Europske unije (Brexit). Ova odluka je izazvala duboke podjele unutar i između političkih stranaka. Konzervativci su se podijelili između onih koji podržavaju čvrst Brexit i onih koji su za mekši pristup, dok su laburisti imali vlastite nesuglasice oko stava prema EU. Ova situacija je dovela do promjena u podršci birača i pojave novih političkih pokreta, poput Brexit Party, koja se zalaže za potpunu neovisnost od EU.

Političke stranke u Velikoj Britaniji suočavaju se s brojnim izazovima, uključujući promjene u demografiji, ekonomskim uvjetima i društvenim normama. U vrijeme kada su mnogi birači razočarani tradicionalnim strankama, postoji prostor za nove ideje i političke pokrete. U tom kontekstu, važno je pratiti kako će se političke stranke prilagoditi ovim promjenama i koje će politike predstaviti u budućnosti.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment