Miselij bukovače (Pleurotus ostreatus) je jedan od najpopularnijih i najlakših gljiva za uzgoj. Uzgoj micelija bukovače može biti izuzetno zadovoljavajući projekt za svakoga tko želi istražiti svijet gljiva ili se posvetiti vlastitom uzgoju. U ovom članku, detaljno ćemo objasniti kako proizvesti micelij bukovače, što uključuje potrebne materijale, korake i savjete za uspješan uzgoj.
Prvo, potrebno je osigurati sve potrebne materijale. Osnovni materijali za proizvodnju micelija uključuju supstrat, micelij (spore gljive) i sterilizirane boce ili posude. Supstrat može biti drvena sječka, slama ili čak papir, ovisno o tome što imate na raspolaganju. Drvena sječka je najčešće korištena, jer bukovače prirodno rastu na drvetu. Za sterilizaciju supstrata, možete koristiti paru ili ga prokuhati kako biste eliminirali sve neželjene mikroorganizme koji bi mogli ometati rast micelija.
Nakon što ste pripremili supstrat, sljedeći korak je inokulacija. Inokulacija se vrši dodavanjem micelija u sterilizirani supstrat. To se može učiniti u sterilnim uvjetima kako biste spriječili kontaminaciju. Preporučuje se raditi u čistom prostoru, a najbolje je koristiti rukavice i masku kako bi se smanjila mogućnost unošenja štetnih bakterija ili plijesni. Kada dodate micelij u supstrat, dobro ga promiješajte kako biste osigurali ravnomjernu distribuciju.
Nakon inokulacije, supstrat treba pohraniti na tamnom i toplom mjestu, idealno između 20 i 25 stupnjeva Celzijusa. U ovom razdoblju, micelij će početi rasti i kolonizirati supstrat. Ovaj proces može trajati od tjedan do tri tjedna, ovisno o uvjetima i kvaliteti micelija. Tijekom tog vremena, važno je održavati vlažnost supstrata, ali pazite da ne bude previše vlažno jer to može dovesti do truljenja.
Kada micelij potpuno kolonizira supstrat, vrijeme je da ga premjestite u uvjete koji će potaknuti plodnu fazu. To znači da trebate smanjiti temperaturu i povećati vlažnost. Idealni uvjeti za plodnu fazu su temperatura između 10 i 18 stupnjeva Celzijusa i visoka vlažnost. Ovo se može postići prskanjem vodom po supstratu ili korištenjem ovlaživača zraka.
Nakon nekoliko dana u ovim uvjetima, trebali biste primijetiti stvaranje primordija, što su mali izboji koji će se razviti u gljive. Kada primordiji postanu dovoljno veliki, možete ih ubrati. Obično je potrebno od tjedan do dva nakon formiranja primordija da se razviju u punoljetne gljive koje su spremne za berbu. Berbu treba obaviti pažljivo, koristeći oštar nož kako biste izbjegli oštećenje micelija u supstratu.
Uzgoj micelija bukovače može biti izazovan, ali s pravim pristupom i pažnjom, možete postići odlične rezultate. Osim što ćete uživati u svježim gljivama, uzgoj može biti i ekološki održiv projekt. Korištenjem otpada od drva ili druge organske tvari kao supstrata, doprinosite smanjenju otpada i potičete cirkularnu ekonomiju.
U konačnici, uzgoj micelija bukovače ne samo da je nagrađujući hobi, već može biti i korisna vještina koja vam može donijeti dodatni prihod ako se odlučite prodavati svoje gljive. Cijena svježih bukovača na tržištu varira, ali može biti i do 10 eura po kilogramu, ovisno o kvaliteti i dostupnosti. S obzirom na sve prednosti, od ekološke održivosti do potencijalne financijske dobiti, uzgoj micelija bukovače je svakako projekt vrijedan razmatranja.