1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako pravilno prihranjivati krastavce?

Kako pravilno prihranjivati krastavce?

Krastavci su popularna povrtna kultura koja se često uzgaja u vrtovima, a njihovo uspješno uzgoj zahtijeva pravilnu njegu, uključujući i prihranu. Prihranjivanje krastavaca je ključno za postizanje zdravih i sočnih plodova, a u ovom članku ćemo istražiti kako i kada prihranjivati krastavce, koje vrste gnojiva koristiti, te na što obratiti pažnju tijekom cijelog procesa.

Krastavci (Cucumis sativus) su biljke koje brzo rastu, a njihov razvoj ovisi o kvaliteti tla, količini svjetlosti i vode. S obzirom na to da su krastavci povrće koje zahtijeva puno hranjivih tvari, prihranjivanje je od suštinske važnosti. Prihrana se najčešće provodi u obliku tekućih gnojiva, granuliranih gnojiva ili organskih gnojiva.

Prvo, važno je razumjeti osnovne potrebe krastavaca. Tijekom rasta, krastavci će trebati više dušika za razvoj lišća i stabljike, dok će im kalij i fosfor biti važni u fazi cvatnje i plodonošenja. Preporučuje se da se prihrana obavlja u nekoliko faza, kako bi se biljke opskrbile potrebnim hranjivim tvarima tijekom cijelog vegetacijskog razdoblja.

Prvo prihranjivanje treba obaviti kada su biljke stare oko tri do četiri tjedna, kada se razvije nekoliko pravih listova. U ovoj fazi preporučuje se koristiti gnojivo bogato dušikom, kako bi se potaknuo rast lišća. Možete koristiti komercijalno gnojivo s visokim udjelom dušika, ili pripremiti vlastito gnojivo od komposta ili stajnjaka. Razrijedite gnojivo prema uputama na pakiranju ili dodajte oko 2 do 3 kilograma stajnjaka po kvadratnom metru.

Drugo prihranjivanje se preporučuje kada biljke počnu cvjetati, obično nakon šest do osam tjedana. U ovoj fazi, važno je prebaciti se na gnojivo koje sadrži više fosfora i kalija. Fosfor potiče razvoj korijenja i cvjetova, dok kalij poboljšava kvalitetu plodova. Možete koristiti gnojivo s NPK omjerom 5-10-10 ili slično, koje je posebno formulirano za plodonosne biljke.

Tijekom sezone rasta, obavezno je pratiti stanje biljaka. Ako primijetite da listovi žute ili da biljke ne rastu onako kako biste očekivali, to može biti znak nedostatka hranjivih tvari. U tom slučaju, možete dodatno prihraniti krastavce s tekućim gnojivom svakih 2 do 3 tjedna. Razrijedite gnojivo s vodom prema uputama proizvođača.

Osim kemijskih gnojiva, organska gnojiva su također odlična opcija za prihranjivanje krastavaca. Organska gnojiva, poput komposta ili stajnjaka, poboljšavaju strukturu tla i zadržavanje vlage, što je vrlo važno za zdravlje biljaka. Također, organska gnojiva obogaćuju tlo korisnim mikroorganizmima koji pomažu biljkama da bolje apsorbiraju hranjive tvari.

Još jedan važan aspekt prihranjivanja krastavaca je pravilno zalijevanje. Krastavci zahtijevaju ravnomjernu vlagu u tlu, stoga je važno ne dopustiti da tlo presuši ili da se prekomjerno natopi. Preporučuje se zalijevanje biljaka rano ujutro ili kasno poslijepodne, kako bi se smanjila isparavanja vode. U sušnim razdobljima, možda ćete morati zalijevati krastavce svaki dan.

Na kraju, važno je napomenuti da prekomjerno prihranjivanje može dovesti do problema. Previše hranjivih tvari može izazvati prekomjerni rast lišća na uštrb plodova, a može dovesti i do bolesti biljaka. Stoga je važno pridržavati se preporučenih količina i učestalosti prihranjivanja.

U zaključku, prihranjivanje krastavaca je ključno za postizanje zdrave i obilne berbe. Pratite potrebe svojih biljaka, koristite odgovarajuća gnojiva i ne zaboravite na pravilno zalijevanje. Uz pravilnu njegu, vaši krastavci će rasti zdravi i ukusni, spremni za berbu i uživanje u svježim salatama ili kiselim krastavcima.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment