1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako napraviti plastenik za cvijeće?

Kako napraviti plastenik za cvijeće?

Plastenik je izvrstan način da produžite sezonu rasta vaših omiljenih cvjetova i biljaka. Ovaj članak će vas provesti kroz korake potrebne za izradu vlastitog plastenika, pružajući vam savjete i informacije kako bi vaša izrada bila jednostavna i uspješna.

Prije nego što krenete u izradu plastenika, važno je odabrati odgovarajuću lokaciju. Idealna pozicija je ona koja ima dobru sunčevu svjetlost, a istovremeno je zaštićena od jakih vjetrova. Pripazite da tlo bude ravno, jer ćete na tom mjestu postavljati svoj plastenik. Također, razmislite o udaljenosti od izvora vode, jer će vam za zalijevanje cvijeća biti potrebna.

Nakon što ste odabrali lokaciju, sljedeći korak je odabrati materijale za izgradnju plastenika. Postoji nekoliko opcija koje možete razmotriti. Drvo je popularan izbor zbog svoje dostupnosti i lakoće obrade, ali se može brže trošiti. Metalne cijevi su dugotrajnije, ali zahtijevaju više alata i vještina za izradu. PVC cijevi su lagane i jednostavne za rad, ali mogu biti manje izdržljive. Nakon što ste odabrali materijal, možete krenuti s izradom okvira plastenika.

Okvir plastenika možete izraditi u obliku pravokutnika ili polukružnog oblika, ovisno o vašim željama. Ako se odlučite za pravokutni oblik, izradite temelj od drvenih dasaka ili metalnih cijevi kako biste postigli stabilnost. Nakon što je temelj postavljen, izradite bočne okvire, a zatim povežite gornje dijelove da biste stvorili krov. Ako se odlučite za polukružni oblik, možete koristiti metalne cijevi ili drvene štapove, savijajući ih u obliku luka i pričvršćujući ih na osnovu. Ova struktura će omogućiti bolji protok zraka unutar plastenika.

Kada je okvir plastenika gotov, potrebno ga je obložiti materijalom koji će štititi biljke od vanjskih uvjeta. Najčešće korišteni materijal za oblaganje plastenika je plastična folija ili staklo. Plastična folija je lakša i jeftinija opcija, dok staklo pruža bolju izolaciju, ali je skuplje i teže za instalaciju. Ako se odlučite za plastičnu foliju, pobrinite se da bude otporna na UV zrake kako bi izdržala sunčevu svjetlost i produžila svoj vijek trajanja. Prilikom postavljanja folije, osigurajte da bude čvrsto zategnuta i da ne bude nabora koji bi mogli ometati prolaz svjetlosti.

Jednom kada je plastenik završen, vrijeme je za pripremu tla unutar plastenika. Tlo bi trebalo biti bogato hranjivim tvarima, stoga razmislite o dodavanju komposta ili stajskog gnojiva kako biste poboljšali kvalitetu tla. Nakon što ste pripremili tlo, možete započeti sadnju cvijeća. Odaberite vrste cvijeća koje vole toplinu i sunce, poput ruža, lavande ili geranija. Pravilno rasporedite biljke unutar plastenika, ostavljajući dovoljno prostora za rast i cirkulaciju zraka između njih.

Nakon što su biljke posađene, važno je redovito ih zalijevati i održavati optimalne uvjete unutar plastenika. Pazite na temperaturu i vlagu, jer prekomjerna vlaga može dovesti do bolesti biljaka. Također, redovito provjeravajte svoje biljke na prisutnost štetnika i bolesti, te poduzmite mjere kako biste ih spriječili ili liječili. Plastenik može biti izvrsno mjesto za uzgoj cvijeća tijekom cijele godine, ali zahtijeva vašu pažnju i brigu.

Na kraju, izrada plastenika za cvijeće može biti vrlo isplativa aktivnost koja će vam omogućiti uživanje u prekrasnim cvjetovima tijekom cijele godine. Ovi koraci će vam pomoći da izradite plastenik koji će zadovoljiti vaše potrebe i pružiti idealne uvjete za rast vaših omiljenih biljaka. Sretno u vašem projektu!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment