U današnje vrijeme, kada su prometni propisi i sigurnost na cestama jedan od glavnih prioriteta, pitanje o vožnji mladih vozača nakon 23 sata postaje sve aktualnije. Mnogi mladi ljudi, koji su tek nedavno stekli vozačku dozvolu, suočavaju se s različitim ograničenjima i pravilima koja su namijenjena smanjenju rizika od prometnih nesreća. Ova pravila često uključuju zabranu vožnje u kasnim noćnim satima, što dovodi do pitanja: Mogu li mladi vozači voziti poslije 23 sata?
U većini zemalja, uključujući i Hrvatsku, postoje posebni propisi koji se odnose na mlade vozače, odnosno one koji su nedavno položili ispit za vozačku dozvolu. Ova pravila su postavljena s ciljem smanjenja rizika od nesreća, budući da je poznato da su mladi vozači skloniji nepromišljenim odlukama i vožnji pod utjecajem alkohola ili drugih supstanci.
Prema važećim zakonima u Hrvatskoj, mladi vozači, koji su na početničkoj dozvoli (B1), suočavaju se s određenim ograničenjima. Naime, oni ne smiju voziti između 23:00 i 5:00 sati. Ovo pravilo je uvedeno kako bi se smanjila mogućnost nesreća u to doba noći, kada je vožnja često rizičnija zbog smanjene vidljivosti i prisutnosti alkohola među vozačima.
Ovo ograničenje ne odnosi se samo na mlade vozače, već i na sve vozače s određenim vrstama dozvola, posebno onih koji su na probnom razdoblju. Zakonodavstvo se temelji na statistikama koje pokazuju da je rizik od nesreće veći u noćnim satima, posebno za mlade vozače. U istraživanjima se pokazalo da su mladi vozači skloniji nepažnji i skretanju s ceste, što dodatno povećava opasnost tijekom vožnje u kasnim noćnim satima.
Osim toga, važno je napomenuti da vozači koji prekrše ovo pravilo mogu se suočiti s različitim posljedicama. One se kreću od novčanih kazni do mogućeg oduzimanja vozačke dozvole. Kazne se mogu kretati u rasponu od nekoliko stotina eura, pa sve do ozbiljnijih sankcija, ovisno o težini prekršaja i učestalosti istih.
Uloga roditelja i starijih vozača također je bitna u ovom kontekstu. Mnogi roditelji potiču svoje tinejdžere na odgovorno ponašanje za volanom, ali je bitno da i sami postave primjer. Edukacija mladih vozača o rizicima vožnje u kasnim satima, kao i o pravilima i zakonima, može imati značajan utjecaj na njihovo ponašanje. Osim toga, važno je razgovarati o posljedicama vožnje pod utjecajem alkohola, koji često postaje još veći problem u noćnim satima.
Drugi aspekt koji se može razmotriti je utjecaj tehnologije na vožnju. Danas su mnogi mladi vozači opremljeni pametnim telefonima koji mogu ometati njihovu pažnju tijekom vožnje. Uvođenje tehnologije koja pomaže u praćenju vozačkog ponašanja, kao što su aplikacije koje bilježe vrijeme vožnje i upozoravaju na prekršaje, može pomoći u smanjenju broja nesreća i potaknuti mlade vozače na odgovornije ponašanje.
Na kraju, važno je naglasiti da je sigurnost na cestama odgovornost svih sudionika u prometu. Mladi vozači trebaju biti svjesni svojih ograničenja i opasnosti koje dolaze s vožnjom u kasnim satima. Također, društvo i institucije trebaju nastaviti raditi na edukaciji i podizanju svijesti o sigurnosti u prometu. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurnije okruženje za sve vozače, a posebno za mlade koji su tek započeli svoje vozačko putovanje.