1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Kada je rođen internet?

Kada je rođen internet?

Internet, kao globalna mreža koja povezuje milijarde uređaja širom svijeta, postao je neizostavan dio našeg svakodnevnog života. No, kada je zapravo nastao ovaj fenomen? Pokušajmo zaviriti u povijest i otkriti ključne trenutke koji su oblikovali razvoj interneta.

Korijeni interneta sežu u ranih 60-ih godina 20. stoljeća, kada su američke vojne agencije počele istraživati mogućnosti komunikacije između računala. Projekt ARPANET, koji je financirala Agencija za napredne istraživačke projekte (ARPA), bio je prvi korak prema stvaranju interneta. U rujnu 1969. godine, ARPANET je uspješno povezao četiri računala smještena na različitim sveučilištima u SAD-u. Ovaj povijesni trenutak često se smatra rođenjem interneta.

U sljedećim godinama, razvoj mrežne tehnologije nastavio je napredovati. Godine 1971. Ray Tomlinson, programer koji je radio na ARPANET-u, izumio je e-mail, omogućivši slanje poruka između korisnika na različitim računalima. Ovaj izum bio je revolucija u komunikaciji i postavio temelje za buduće usluge koje će internet ponuditi.

Osamdesetih godina, internet je počeo rasti izvan okvira ARPANET-a. Godine 1982. uspostavljen je TCP/IP protokol, koji je omogućio povezivanje različitih mreža u jedinstvenu cjelinu. Ovaj protokol postao je standard za komunikaciju na internetu, a njegovo usvajanje označilo je početak stvaranja modernog interneta.

1991. godine, Tim Berners-Lee, britanski inženjer, predstavio je World Wide Web (WWW). Ovaj sustav omogućio je korisnicima da jednostavno pregledavaju i dijele informacije putem hiperteksta. Prvi web preglednik, koji je također razvio Berners-Lee, omogućio je ljudima da lako pristupaju web stranicama. To je bio trenutak kada je internet postao dostupan široj javnosti, a broj korisnika počeo je eksponencijalno rasti.

Kako su se 90-e godine bližile kraju, internet je postao ne samo alat za komunikaciju, već i platforma za poslovanje i zabavu. E-trgovina počela je uzimati maha, a web stranice poput Amazona i eBaya otvorile su vrata novim poslovnim modelima. U to vrijeme, internet je također postao središnje mjesto za dijeljenje informacija, što je dovelo do stvaranja društvenih mreža i online zajednica.

U novom mileniju, internet je doživio pravu revoluciju s pojavom pametnih telefona i mobilnih uređaja. Ljudi su sada imali pristup internetu bilo gdje i bilo kada, što je promijenilo način na koji komuniciramo, radimo i živimo. Aplikacije poput Facebooka, Twittera i Instagrama omogućile su ljudima da dijele svoje misli i iskustva u realnom vremenu, stvarajući globalne zajednice.

Danas, internet je postao integralni dio našeg društva. Koristimo ga za obrazovanje, posao, zabavu i društvene interakcije. Međutim, unatoč svojoj popularnosti, internet također donosi izazove. Problemi poput privatnosti, sigurnosti podataka i širenja dezinformacija postali su važne teme o kojima se raspravlja diljem svijeta.

U zaključku, internet je nastao iz vojnog projekta u 60-im godinama, a njegovo evolucijsko putovanje do današnjeg dana obilježeno je brojnim inovacijama i promjenama. Iako je teško predvidjeti što budućnost donosi, jedno je sigurno – internet će nastaviti oblikovati naš svijet i način na koji živimo.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment