1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Oralna higijena tijekom trudnoće: Zašto je važna?

Oralna higijena tijekom trudnoće: Zašto je važna?

Trudnoća je posebno razdoblje u životu žene, kada se ne samo tijelo mijenja, već i mnogi aspekti svakodnevnog života. Jedan od važnih, a često zapostavljenih faktora tijekom trudnoće je oralna higijena. Svaka trudnica bi trebala biti svjesna kako oralno zdravlje može utjecati na zdravlje nje i njezina djeteta.

Za početak, važno je razumjeti da se hormonalne promjene koje se događaju tijekom trudnoće mogu značajno odraziti na oralno zdravlje. Povećana razina hormona, poput progesterona i estrogena, može uzrokovati povećanu osjetljivost desni, što dovodi do problema kao što su gingivitis ili parodontoza. Ove bolesti desni ne samo da mogu uzrokovati nelagodu, već također mogu imati ozbiljne posljedice za zdravlje djeteta. Studije su pokazale da postoji povezanost između bolesti desni i prijevremenog poroda, pa čak i niske porođajne težine.

Osim toga, jutarnje mučnine koje mnoge trudnice doživljavaju mogu povećati rizik od karijesa. Povraćanje može dovesti do erozije zubne cakline zbog kiseline koja se oslobađa iz želuca. Stoga je važno odmah nakon povraćanja isprati usta vodom ili otopinom bikarbone kako bi se neutralizirala kiselina i zaštitili zubi.

Redovita oralna higijena tijekom trudnoće uključuje pravilno četkanje zubi najmanje dva puta dnevno i korištenje zubnog konca. Trudnice bi trebale koristiti pastu za zube koja sadrži fluor, jer fluor pomaže u jačanju zubne cakline i sprečavanju karijesa. Također je preporučljivo koristiti sredstvo za ispiranje usta koje ne sadrži alkohol, kako bi se izbjegla dodatna iritacija desni.

Osim redovitog četkanja i korištenja zubnog konca, važno je posjetiti stomatologa tijekom trudnoće. Mnoge žene su zabrinute zbog stomatoloških tretmana tijekom trudnoće, ali većina postupaka je sigurna i preporučena. Stomatolog može provesti pregled, savjetovati o pravilnoj oralnoj higijeni i, ako je potrebno, obaviti neodgodive zahvate. Idealno bi bilo zakazati pregled u prvom tromjesečju ili do kraja drugog tromjesečja, jer je tada rizik od komplikacija najmanji.

Osim stomatoloških pregleda, trudnice bi trebale obratiti pažnju na svoju prehranu. Zdrava prehrana bogata vitaminima i mineralima pomaže u jačanju zubi i desni. Namirnice bogate kalcijem, poput mliječnih proizvoda, te voće i povrće, mogu pomoći u održavanju zdravlja usne šupljine. Također, važno je smanjiti unos šećera, koji može dovesti do karijesa. Umjesto slatkiša, trudnice bi se trebale odlučiti za zdrave grickalice, poput orašastih plodova ili jogurta, koji su hranjivi i sigurni za konzumaciju.

Osim održavanja oralne higijene, trudnice bi trebale biti svjesne simptoma koji mogu ukazivati na probleme s oralnim zdravljem. Ako primijetite oticanje, krvarenje ili bol u desnima, važno je odmah se obratiti stomatologu. Ovi simptomi mogu ukazivati na gingivitis ili parodontozu, što zahtijeva pravilan tretman kako bi se spriječile daljnje komplikacije.

Uzimajući u obzir sve navedeno, jasno je da je oralna higijena od iznimne važnosti tijekom trudnoće. Pravilna njega zubi i desni može značajno utjecati na zdravlje trudnice i njezina djeteta. Stoga, trudnice trebaju pružiti dovoljno pažnje svojim oralnim navikama i redovito se posjećivati stomatologu. Na taj način mogu osigurati ne samo svoje zdravlje, već i zdravlje svoje buduće obitelji.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment