Punomoć po tekućem računu predstavlja pravni instrument koji omogućuje jednoj osobi (punomoćniku) da u ime druge osobe (punomoćnika) obavlja određene poslove vezane uz tekući račun. Ova vrsta punomoći često se koristi u bankarskim poslovima, osobito kada vlasnik računa nije u mogućnosti osobno obavljati transakcije, bilo zbog bolesti, putovanja ili drugih razloga. Punomoć može biti opća, što znači da pokriva sve transakcije na računu, ili specifična, kada se odnosi na određene poslove ili vremensko razdoblje.
U praksi, punomoć po tekućem računu omogućuje punomoćniku da vrši razne radnje, kao što su podizanje gotovine, uplata ili isplata novčanih sredstava, zatvaranje računa ili čak pregovaranje s bankom o uvjetima poslovanja. Ova vrsta punomoći može biti od velike pomoći osobama koje se suočavaju s fizičkim ili mentalnim izazovima, ali i onima koji često putuju i ne mogu osobno upravljati svojim financijama.
Da bi punomoć bila valjana, mora biti sastavljena u pisanoj formi i potpisana od strane punomoćnika. U nekim slučajevima, banke mogu zahtijevati da punomoć bude ovjerena kod javnog bilježnika kako bi se osigurala dodatna sigurnost i autentičnost. Nakon što je punomoć izdana, punomoćnik može pristupiti tekućem računu i obavljati sve radnje koje su mu dopuštene punomoći.
Jedna od važnih stvari koju treba naglasiti jest da punomoć po tekućem računu ne znači da punomoćnik postaje vlasnik sredstava na računu. On ili ona samo djeluje u ime vlasnika računa i mora postupati u najboljem interesu vlasnika. Svaka zloupotreba punomoći može dovesti do pravnih posljedica, uključujući kaznene prijave.
Postupak davanja punomoći obično uključuje nekoliko koraka. Prvo, potrebno je odlučiti tko će biti punomoćnik. Važno je izabrati osobu od povjerenja koja će odgovorno upravljati vašim financijama. Nakon što odaberete punomoćnika, trebate sastaviti dokument o punomoći. Ovaj dokument treba sadržavati sve potrebne informacije, uključujući ime i prezime punomoćnika, broj tekućeg računa, opseg punomoći (opća ili specifična) te datum početka i završetka punomoći, ako je primjenjivo.
Nakon što je dokument o punomoći pripremljen, trebate ga potpisati i, ako je potrebno, ovjeriti kod javnog bilježnika. Tada je potrebno dostaviti kopiju punomoći banci, kako bi banka bila svjesna da punomoćnik ima pravo upravljati vašim računom. Banke obično imaju svoje obrasce za punomoć, pa se preporučuje konzultirati se s bankom o njihovim specifičnim zahtjevima.
Osim toga, važno je redovito pregledavati aktivnosti na svom tekućem računu, čak i kada ste delegirali ovlasti punomoćniku. Na taj način možete biti sigurni da se sredstva koriste isključivo za vaše potrebe i da nema neovlaštenih transakcija. Ako primijetite bilo kakve sumnjive aktivnosti, odmah obavijestite svoju banku i razmislite o opozivu punomoći.
Punomoć po tekućem računu može biti korisna alatka koja olakšava upravljanje financijama, ali zahtijeva oprez i povjerenje. Odabir pravog punomoćnika, kao i jasno definiranje opsega punomoći, ključni su za uspješno korištenje ovog pravnog instrumenta. Uvijek se posavjetujte s pravnikom ili financijskim savjetnikom ako imate pitanja ili trebate pomoć prilikom izrade punomoći.