1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako pravilno provesti proljetno obrezivanje hortenzija?

Kako pravilno provesti proljetno obrezivanje hortenzija?

Proljetno obrezivanje hortenzija ključan je korak u održavanju zdravlja i ljepote ovih prekrasnih biljaka. Hortenzije su popularne zbog svojih raskošnih cvjetova i raznolikosti boja, a pravilno obrezivanje može značajno utjecati na njihov rast i cvjetanje. U ovom članku istražit ćemo kada i kako obrezivati hortenzije, koje alate koristiti te na što obratiti pozornost tijekom procesa.

Prvo, važno je razumjeti različite vrste hortenzija, jer ne zahtijevaju sve iste tehnike obrezivanja. Najpopularnije vrste uključuju hortenziju macrophylla (poznatu kao ‘mophead’ ili ‘lacecap’), hortenziju paniculata i hortenziju arborescens. Obrezivanje se obavlja u proljeće, obično između ožujka i svibnja, ovisno o klimatskim uvjetima. Ključ je u prepoznavanju kada vaša hortenzija počinje pokazivati znakove novog rasta.

Kada govorimo o obrezivanju, najvažnije je obrezati biljku na pravom mjestu. Za hortenzije macrophylla, obrezivanje se obavlja nakon što prođe opasnost od mraza, ali prije nego što počnu stvarati pupoljke. Ove hortenzije cvjetaju na starom drvetu, što znači da cvjetovi dolaze iz prošlogodišnjih izdanaka. Stoga, obrezivanje treba biti suptilno, gdje uklanjate samo mrtve ili slabe grane, dok ostavljate zdrave izbojke koji će dati cvjetove.

S druge strane, hortenzije paniculata i arborescens cvjetaju na novom drvetu, što znači da se mogu obrezivati jače, često do visine od 30-50 cm. Ove vrste podnose snažnije obrezivanje i često će bolje cvjetati nakon takvog postupka. Kada obrezujete ove vrste, ciljajte na uklanjanje starih izdanaka i oblikovanje biljke kako biste potaknuli novi rast.

Alati koje koristite za obrezivanje također su vrlo važni. Preporučuje se korištenje oštrih i čistih škare ili noževa za obrezivanje. Oštri alati će omogućiti preciznije rezove, što pomaže u smanjenju stresa na biljci i smanjuje rizik od bolesti. Također, uvijek je dobro dezinficirati alate prije upotrebe kako biste spriječili prijenos bolesti s jedne biljke na drugu.

Nakon obrezivanja, važno je posvetiti pažnju i drugim aspektima brige o hortenzijama. Redovno zalijevanje i gnojidba su ključni za zdravlje biljaka. Hortenzije vole vlažno tlo, ali je važno izbjeći prekomjerno zalijevanje koje može dovesti do truljenja korijena. Preporučuje se primjena gnojiva bogatih fosforom kako bi se potaknuo rast cvjetova. Gnojidbu treba provoditi u proljeće, nakon obrezivanja, kako bi biljka dobila potrebne hranjive tvari za razvoj.

Osim zalijevanja i gnojidbe, hortenzije također mogu imati koristi od malčiranja. Malčiranje oko baze biljke pomaže zadržavanju vlage, kontrolira korov i poboljšava strukturu tla. Organski malč, poput kore drveta ili komposta, može dodatno obogatiti tlo hranjivim tvarima dok se razgrađuje.

Na kraju, važno je napomenuti da svaka hortenzija može imati svoje specifične potrebe, stoga je dobro istražiti karakteristike vrste koju uzgajate. Pravilno proljetno obrezivanje, zajedno s odgovarajućom njegom, osigurat će da vaše hortenzije budu zdrave i cvjetne svake godine. Uživajte u radu s ovim prekrasnim biljkama i pratite njihov napredak kroz sezonu!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment