U svijetu financijskih instrumenata, posebno u trgovanju opcijama, često se susrećemo s pojmom “ITM opcije”. Skraćenica ITM dolazi od engleskog izraza “In The Money”, što se prevodi kao “u novcu”. Ovaj termin se koristi za opisivanje opcija koje imaju unutarnju vrijednost, odnosno one koje su trenutno profitabilne za investitora. Razumijevanje ovog pojma ključno je za sve koji žele trgovati opcijama ili se baviti financijskim tržištima.
Kada govorimo o ITM opcijama, važno je razlikovati ih od drugih tipova opcija, kao što su ATM (At The Money) i OTM (Out Of The Money) opcije. ITM opcije su one koje, ako se izvrše, donose neposrednu dobit. Za call opcije, to znači da je trenutna cijena osnovnog sredstva viša od cijene izvršenja opcije. S druge strane, za put opcije, ITM opcija je ona gdje je trenutna cijena osnovnog sredstva niža od cijene izvršenja.
Primjerice, zamislite da ste kupili call opciju s cijenom izvršenja od 50 eura, a trenutna cijena dionice iznosi 60 eura. U ovom slučaju, vaša call opcija je ITM, jer bi izvršenje opcije omogućilo kupnju dionica po 50 eura, dok biste ih mogli prodati na tržištu po 60 eura, ostvarujući tako profit od 10 eura po dionici.
ITM opcije su privlačne jer pružaju veću vjerojatnost ostvarivanja profita, ali također dolaze s višim troškovima. Premija koju plaćate za ITM opciju obično je veća od premije za OTM opcije. Razlog tome je jednostavan: ITM opcije već imaju unutarnju vrijednost, dok OTM opcije nemaju nikakvu unutarnju vrijednost, a njihova vrijednost ovisi isključivo o promjeni cijene osnovnog sredstva.
Za investitore, odabir između ITM, ATM i OTM opcija ovisi o njihovoj strategiji ulaganja i sklonosti riziku. ITM opcije su često korištene od strane konzervativnijih investitora koji žele smanjiti rizik, dok su OTM opcije popularne među onima koji traže veće potencijalne povrate, ali su spremni preuzeti veći rizik.
Osim što je važno razumjeti što su ITM opcije, također je ključno razumjeti kako se one vrednuju. Vrijednost opcije sastoji se od dvije komponente: unutarnje vrijednosti i vremenske vrijednosti. Unutarnja vrijednost je razlika između trenutne cijene osnovnog sredstva i cijene izvršenja opcije. Vremenska vrijednost, s druge strane, predstavlja potencijalnu promjenu cijene osnovnog sredstva do datuma isteka opcije. Kako se približava datum isteka, vremenska vrijednost opcije opada, a unutarnja vrijednost postaje sve važnija.
Investitori koji razmatraju trgovanje ITM opcijama trebaju biti svjesni nekoliko ključnih faktora. Prvo, trebali bi pratiti kretanje cijena osnovnog sredstva i razumjeti tržišne trendove. Drugo, važno je imati na umu da, iako ITM opcije nude veću vjerojatnost uspjeha, one također mogu biti podložne bržim promjenama u vrijednosti zbog volatilnosti tržišta. Treće, investitori bi trebali razmotriti troškove transakcija i premije prilikom odluke o trgovanju ovim opcijama, jer ti troškovi mogu utjecati na ukupnu profitabilnost trgovine.
Zaključno, ITM opcije su važan koncept u trgovanju opcijama i mogu pružiti investitorima značajne prilike za ostvarivanje profita. Razumijevanje njihove unutarnje vrijednosti i načina na koji se vrednuju ključno je za uspješno trgovanje. Bez obzira na to jeste li iskusni investitor ili tek započinjete, znanje o ITM opcijama može vam pomoći u donošenju informiranih odluka i povećanju vaših šansi za uspjeh na financijskim tržištima.